Aktualnie coraz więcej nowo powstających budynków ma w swoim projekcie bardzo duże przeszklenia, które, choć prezentują się pięknie, mogą też czasem sprawiać pewne problemy, szczególnie w lecie, kiedy chcielibyśmy uniknąć nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń. Z pomocą przychodzą jednak specjalne przesłony okienne lub odpowiednie szkło zastosowane przy produkcji przeszkleń, które mają nas ochronić przed słońcem, wtedy kiedy tego potrzebujemy.

Szyby w oknach mają znaczenie

W przypadku nowoczesnych przeszkleń szyby, które zostały wykorzystane do ich wykonania, muszą spełniać bardzo wysokie wymagania, dotyczące nie tylko odpowiedniej termoizolacyjności, ale również odpowiednich powłok przeciwsłonecznych.

Jedną z szyb, która może rozwiązać problem nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń, jest szyba przeciwsłoneczna absorpcyjna, która mówiąc najprościej, kumuluje ciepło w szkle i nie przepuszcza go do wnętrza, chroniąc je przed przegrzaniem. W przypadku podjęcia decyzji o zakupie tego rodzaju rozwiązania należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to szkło barwione, przez co działa ono na zasadzie filtra, który zmienia kolor światła wpadającego do wnętrza. Drugą możliwością, jeżeli chodzi o szyby, jest szyba przeciwsłoneczna refleksyjna, która może być wykonana ze szkła zwykłego, przez co nie zmienia koloru światła, które wpadać będzie przez nią do pomieszczeń. Taka szyba posiada dodatkowe pokrycie, do którego wykonania wykorzystano metale szlachetne lub specjalne związki, mające na celu zwiększanie odbijania promieni słonecznych. Minusem tego rodzaju szyb jest to, że mogą one ograniczać nieco widoczność, jednak producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych technologii, przez co stanowi to już coraz mniejszy problem.

Ochrona przed słońcem, a specjalne materiały oraz przesłony zewnętrzne

Jeżeli chodzi o dodatkową ochronę przeciwsłoneczną, to coraz częściej można się spotkać z przesłonami, które mają postać profili zintegrowanych z elewacją. Zapewniają one zarówno pochłanianie oraz odbijanie promieni słonecznych, ale również mogą rozpraszać światło, które dociera do pomieszczeń, dzięki czemu nie oślepia ono osób w nich przebywających, co ma szczególne znaczenie w przypadku lokali usługowych lub pomieszczeń biurowych. Przesłony zewnętrzne to aktualnie najskuteczniejsze rozwiązanie chroniące przeszklone pomieszczenia przed przegrzaniem.

Ciekawą nowością na naszym rodzimym rynku są jednak samoprzylepne tkaniny, które naklejamy bezpośrednio na okno. Sprawdzają się one głównie w przypadku przeszkleń i okien o nietypowych kształtach oraz wszędzie tam, gdzie nie ma odpowiednich warunków do montażu przesłon zewnętrznych. Tego rodzaju rozwiązanie ma wiele zalet – specjalna tkanina nie przepuszcza ciepła do wnętrza, jest naturalna w wyglądzie, jak i w dotyku (co odróżnia ją od folii okiennych) oraz pozwala na jej wielokrotne ściąganie i ponowne zakładanie. Dla osób, które martwią się o to, jak zachowuje się szyba po kontakcie z materiałem mamy dobrą informację – zastosowany do ich mocowania klej nie pozostawia na szybie praktycznie żadnych śladów.

Wielkoformatowe przeszklenia to z pewnością jeden z najgorętszych trendów ostatnich lat i nie ma się czemu dziwić – prezentują się one naprawdę okazale, a do tego doskonale doświetlają pomieszczenia, dzięki czemu dobrze się w nich czujemy. Istotna jest też kwestia ceny za takie okna, w internecie są już strony z cennikiem okien dzięki którym można to łatwo sprawdzić. Warto zdawać sobie jednak sprawę również z wyzwań, jakie niesie ze sobą zastosowanie tak dużych powierzchni szklanych i dobrze się do tego przygotować, tak żeby nadmiar słońca nie stał się dla nas zbyt uciążliwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj