Kupiliśmy działkę budowlaną, która nie posiada dostępu do mediów? W takim razie zanim zabierzemy się za budowanie domu, czeka nas nieco pracy związanej z uzbrojeniem posesji, tj. wyposażeniem jest w niezbędne przyłącza – do energii elektrycznej, wody, gazu oraz sieci kanalizacji. Kompletne uzbrojenie działki może okazać się niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Jak powinniśmy się do tego zabrać?

Poznaj ofertę dostawców mediów

Zanim jeszcze podpiszemy umowę kupna dotyczącą działki, która nie została do tej pory uzbrojona, powinniśmy koniecznie sprawdzić, czy w ogóle istnieje możliwość wykonania przyłączy i jakie będą całościowe związane z tym koszty. Dlatego na początku udajemy się do instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie konkretnymi sieciami. Wiedząc, ile będzie nas ostatecznie kosztować uzbrojenie, możemy łatwiej zdecydować, czy kupno działki jest dobrym pomysłem lub zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami, np. szambem zamiast kanalizacji i studnią głębinową zamiast wodociągu.

Złóż wniosek

Jeśli już wiemy, jakie są warunki wykonania uzbrojenia i działka jest naszą własnością, możemy złożyć odpowiednie wnioski o przyłączenie do sieci. Do wniosku należy załączyć wymagane przez dostawcę medium dokumenty, m.in. akt notarialny lub inny dokument potwierdzający nasze prawa do terenu. Każdy wniosek składamy do stosownej jednostki zarządzającej siecią, w której rewirze znajduje się nasza działka. Jeśli wniosek zostanie złożony poprawnie i rozpatrzony pozytywnie, możemy wnieść opłatę za wykonanie przyłącza. Wówczas instytucja zarządzająca siecią wykonuje przyłącze do granicy naszej działki – od tego miejsca pociągnięcie sieci dalej, tak aby sięgała miejsca, w którym znajdzie się na dom, należy do nas.

Czy jest jakaś alternatywa?

Oczywiście, że tak. Formalności związane z uzyskaniem dostępu do mediów mogą być bardzo czasochłonne – możemy zaoszczędzić ten czas, wybierając działkę, która została już wcześniej uzbrojona. Taką możliwość daje nam firma Inland Bimo Property, sprzedająca działki budowlanej w Kobylance, niedaleko Szczecina i Stargardu.

Ile kosztuje wykonanie przyłącza?

Koszt wykonania przyłącza jest bardzo zróżnicowany i uzależniony od kilku zmiennych, takich jak długość przyłącza, stawka proponowana przez właściciela terenu, na który przyłącza będą się znajdować (np. gminy) oraz liczby działek, które zostaną uzbrojone (przy większość ich ilości koszty dla każdego inwestora są niższe). Duży wpływ ma również rodzaj medium. Dlatego trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile zapłacimy za uzbrojenie działki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj