Karmienie rybek akwariowych to podstawowy obowiązek każdego posiadacza domowego akwarium. Jednak wciąż wiele osób popełnia przy tym wiele błędów. Najczęstszym jest podawanie rybkom zbyt dużej ilości pokarmu, co może się skończyć nawet ich śmiercią.

Jakie są wymagania pokarmowe ryb?

Oczywiście kluczowe znaczenie w tym przypadku mają wymagania samych ryb. Trzeba więc poznać ich potrzeby żywieniowe. Zdecydowana większość ryb akwariowych to gatunki wszystkożerne. Ich dieta opiera się więc zarówno na składnikach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Dość liczną grupą rybek są gatunki roślinożerne. Zaliczają się do nich m.in. dobrze znane pielęgnice. Trzecia grupa to ryby mięsożerne, które raczej nie chcą przyjmować pokarmów gotowych. Trzeba więc na ogół sięgnąć po pokarm mrożony lub żywy. Na szczęście na etykietach pokarmów dla ryb znajdują się informacje dla jakich gatunków są one odpowiednie.

Rodzaj pokarmu a wielkość i sposób żerowania ryb

Bardzo ważnym elementem jest także wybranie formy pokarmu podawanego rybom akwariowym. Tutaj sporo zależy od ich wielkości oraz sposobu żerowania. Okazuje się bowiem, że ryby w naturalnym środowisku wodnym związane są z różnymi strefami. Wyróżnia się więc gatunki denne, żyjące w toni wodnej czy wśród roślinności. Są też ryby, które przebywają na ogół zaraz pod powierzchnią wody. Sporą pomocą w tym przypadku jest kształt ciała ryby i umiejscowienie otworu gębowego. Wskazują one na jaką strefę dana ryba zamieszkuje.

Ryby żyjące pod powierzchnią wody przyjmują pokarm w formie płatków, pałeczek oraz pokarm suszony i liofilizowany. Gatunki zamieszkujące toń wodną spożywają granulat, płatki, tabletki samoprzylepne i tabletki płasko-wypukłe. Z kolei ryby denne preferują granulaty, płatki, tabletki samoprzylepne i tabletki tonące.

Jakie formy pokarmu dla ryb akwariowych są dostępne na rynku?

Wybór w tym zakresie jest naprawdę szeroki. Za najbardziej uniwersalną formę pokarmu uważa się płatki, które są odpowiednie dla ryb żerujących we wszystkich strefach akwarium. Granulat, jak sama nazwa wskazuje, to forma pokarmu w formie granulek o różnej wielkości. Jest to pokarm tonący lub wolno tonący. Dla większych gatunków ryb przeznaczone są chipsy – pokarm, który szybko tonie i cechuje się wysoką hydrostabilnością.

Tabletki są najlepsze dla ryb dennych i skorupiaków. Wyróżnia się przy tym tabletki tonące, płasko-wypukłe i samoprzylepne. Po pokarm tego rodzaju sięgają również ryby toni wodnej i narybek. Najlepszy pokarm dla rybek znajdziesz pod adresem https://zooart.com.pl/pol_n_Akwarystyka_Pokarm-dla-rybek-1448.html. W ofercie znajduje się pokarm przeznaczony dla wszystkich gatunków rybek akwariowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj