Instalacje fotowoltaiczne to inwestycja na minimum kilkadziesiąt lat. Dzięki nim można znacząco obniżyć koszty związane z energią. Im większe zapotrzebowanie energetyczne budynku, tym więcej możemy zaoszczędzić. W sali roku rachunki za prąc mogą być nawet kilka razy mniejsze. Jest to szansa na zaoszczędzenie sporej ilości gotówki, jednak montaż paneli słonecznych trochę kosztuje. Rozwiązaniem tego problemu mogą być dotacje na instalacje fotowoltaiczne. Jak otrzymać wsparcie finansowe? Wszystko opisano poniżej.

Dotacja na instalacje fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne bazują na odnawialnych źródłach energii. To właśnie z tego powodu wprowadzono dopłaty na zakup i montaż paneli słonecznych. W pierwszej kolejności należy wypełnić odpowiedni formularz, do którego należy dołączyć projekt instalacji fotowoltaicznej, certyfikat, poświadczenie z Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Istotnym jest to, aby projekt został wykonany przez osobę, która posiada niezbędne uprawnienia. W innym przypadku wniosek zostanie po prostu odrzucony. Każdy projekt instalacji fotowoltaicznej musi zawierać:

  • parametry techniczne instalacji,
  • schemat i opis instalacji,
  • licznik wytworzonej energii,
  • kosztorys.

Wniosek należy złożyć do właściwej instytucji, która odpowiada za dotację na instalacje fotowoltaiczne. Zwykle jest to urząd miasta lub gminy. Przed złożeniem wniosku należy jednak zapoznać się z wszystkimi aktualnymi programami lokalnymi. W każdy województwie mogą one być zupełnie inne. Ważne jest to, aby wybrać program najkorzystniejszy dla siebie. Może jednak zdarzyć się tak, że nie będziemy mieć dużego wyboru. Szczegółowych informacji na temat dofinansowania powinniśmy również szukać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Warto wiedzieć, że o dotację na instalację fotowoltaiczną może starać się właściciel lub współwłaściciel budynku, a także użytkownicy wieczyści. Jeśli chodzi o kwotę dofinansowania na panele fotowoltaiczne, to w dużej mierze zależy ona od konkretnego regionu kraju. Często maksymalna kwota dotacji to 40%, jednak nie więcej niż 8 000 zł. Można spotkać się również z inną formą pomocy np. nisko oprocentowana pożyczka (1%), kredyt preferencyjny. W wielu regionach kraju obowiązuje dotacja o wysokości 30% poniesionych kosztów.

Czy warto starać się o dofinansowanie?

Planując montaż instalacji fotowoltaicznej trzeba liczyć się z tym, że jest to dość duża inwestycja. Koszt całkowity zwykle oscyluje na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie jest to mało. Właśnie dlatego warto złożyć wniosek o dotację. W ten sposób możemy znacząco obniżysz koszt założenia paneli słonecznych. Nawet kilka tysięcy złotych jest dużym odciążeniem.

Oczywiście musimy pamiętać, że złożenie wniosku nie jest równoznaczne z tym, że wsparcie finansowe rzeczywiście otrzymamy. W większości przypadków jednak nabór jest na tyle duży, że większość osób zwracających się o dofinansowanie otrzymuje pieniądze. Nie można jednak zapomnieć o tym, że załatwienie wszystkich formalności związanych z dotacją zajmuje trochę czasu. Pierwszym krokiem jest sporządzenie i zebranie niezbędnej dokumentacji. Dopiero wtedy możemy złożyć wniosek. Każdy błąd sprawia, że niezbędne jest złożenie korekty. W innym przypadku wniosek może zostać po prostu odrzucony. Warto również wspomnieć o tym, że po złożeniu wniosku o dotację musimy oczekiwać na jego rozpatrzenie. Cały ten proces zwykle rozciąga się w czasie. Nie możemy więc oczekiwać tego, że pieniądze otrzymamy „na już”. Warto więc z wyprzedzeniem załatwiać sprawy formalne.

Czy warto inwestować w instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa i bezawaryjna. Umożliwia ona znaczące obniżenie rachunków za prąd. Korzystając z odnawialnych źródeł energii nie jesteśmy uzależnieni od aktualnych stawek ze prąd pochodzący z zakładu energetycznego. Z tej opcji korzysta coraz większa ilość inwestorów.

Żywotność instalacji fotowoltaicznej to zwykle 30-40 lat. Ryzyko pojawienia się usterki w tym czasie jest minimalne. Trzeba także dodać, że większość producentów systemów fotowoltaicznych udziela gwarancji na 25 lat. Jest to najlepszym potwierdzeniem tego, że instalacje są niezawodne i wydajne.

Biorąc pod uwagę koszt instalacji fotowoltaicznej, na zwrot inwestycji będziemy musieli poczekać około 10 lat. Wiele zależy od tego, jakie jest nasze zapotrzebowanie na energię. To kwestia indywidualna. Pamiętajmy o tym, aby podczas wyboru instalacji nie kierować się wyłącznie wielkością budynku, czy też ilością domowników. Należy uwzględnić rzeczywisty pobór prądu. Tylko wtedy będziemy mogli określić, jaka moc instalacji fotowoltaicznej będzie dla nas odpowiednia. Zwykle im większa moc,tym wyższe koszty całego systemu. Nie warto oszczędzać na jakości. Lepiej wydać pieniądze raz, a dobrze. Warto złożyć wniosek o dotację. Być może w naszym regionie aktualnie dostępne są korzystne programy, dzięki którym znacząco zmniejszymy koszty całego przedsięwzięcia. Jest to spore wsparcie dla osób, które nie posiadają wystarczającej ilości wolnych środków finansowych.

Pomoc w powstaniu artykułu: http://mbmsolar.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj