Remont starego domu może stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnej budowy. Co prawda przedsięwzięcie to wiąże się ze sporymi kosztami, które nierzadko trudno oszacować ze względu na wątpliwości chociażby co do stanu instalacji, jednak wiele osób uważa, że budynek „z duszą” pozwala osiągnąć niesamowite efekty końcowe. Kluczem do sukcesu jest sprawdzenie szczegółów i prawidłowa, pełna termomodernizacja. Jak przygotować się do tego procesu?

  1. Remont starego domu – szacowanie kosztów
  2. Jak zaplanować prace?
  3. Czy remont starego domu się opłaca?

Do remontu starego domu wykonywanego samodzielnie potrzebne będą narzędzia, które kupić można na: https://drillo.pl/.

Remont starego domu – szacowanie kosztów

Generalny remont może pochłonąć znaczne środki, a jeśli jego przedmiotem jest stary dom, nie wszystko da się przewidzieć. Z tego właśnie powodu, planując budżet, należy pozostawić pewien zapas na dodatkowe wydatki. Warto przeprowadzić także audyt energetyczny, który wyznaczy najbardziej optymalne kierunki działań. Na tej postawie możliwe jest zaplanowanie harmonogramu prac i kosztorysu, na przykład zakupu pilarki łańcuchowej (sprawdź model Makita uc3541a) czy zaopatrzenia się w łożysko 608z.

Niektóre prace remontowe z pewnością będą droższe od innych, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się, co w starym domu wymaga zaangażowania. Jeśli wątpliwości wzbudza konstrukcja nośna, pęknięcia lub uszkodzenia ścian, warto przemyśleć opłacalność inwestycji. Największej uwagi wymaga część zewnętrzna i ściany nośne – wewnętrzne niekiedy i tak bywają przesuwane, by zmienić rozkład pomieszczeń w trakcie remontu.

Jak zaplanować prace?

Remont starego drewnianego domu lub budynku murowanego najczęściej rozpoczyna się od sprawdzenia ścian i instalacji. Najczęściej w starych domach troski wymaga uszkodzona lub niespełniająca standardów instalacja elektryczna. Z reguły wymienić lub zamontować należy instalację grzewczą – stary dom nadal może mieć piec kaflowy. W wielu przypadkach wykonać trzeba także instalację wodno-kanalizacyjną. To tylko kilka elementów, które znacząco mogą wpłynąć na koszty, dlatego – planując remont domu – możesz założyć, że trzeba będzie to zrobić. W najlepszym przypadku będziesz pozytywnie zaskoczony.

Kolejne etapy to remont podłogi i ścian. Być może trzeba będzie zrywać parkiet, jednak stare deski mają niesamowity urok i często wystarczy je wycyklinować i polakierować, aby nadać im drugie życie. Ze ścian trzeba zdjąć stary tynk, wyrównać powierzchnię i pomalować. Następnie można przystąpić do montażu drzwi i okien oraz wymiany pokrycia dachowego, a także remontu elewacji.

Czy remont starego domu się opłaca?

Trudno oszacować ostateczne koszty, czyli odpowiedź na pytanie, ile kosztuje zakup starego domu oraz jego remont. Wiele zależy od lokalizacji budynku, przeprowadzanej wcześniej bieżącej konserwacji i ogólnego stanu. Nie ulega jednak wątpliwości, że sam dom często jest niepowtarzalny i wyróżnia się atmosferą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj