Drewno na ognisko, do grilla, wędzarni lub komina nadaje się na opał po właściwym wysezonowaniu. Aby jednak przechować je w odpowiednich warunkach, należałoby postawić na działce choćby małą drewutnię. Czy można zrobić drewutnię samodzielnie? Z czego i jak zbudować drewutnię, aby była prosta i służyła przez lata? Powszechnie magazyny na opał buduje się z drewna. W tym celu stosuje się drewno nośne i deski. Budowę dachu zazwyczaj pokrywa się papą czy mocuje się do niej blachę falistą. Sprawdź więcej szczegółów na temat tego, jak zbudować drewutnię w ogrodzie!
Dlaczego warto zdecydować się na samodzielną budowę drewutni?
Nim rozpoczniemy zapoznawać się z tym, jak zbudować drewutnię, dowiedzmy się czemu warto mieć na działce tego rodzaju budowę. Jedną spośród ważnych korzyści jest tutaj wygoda. Drewno przechowywane w drewutni będzie trzymane we właściwym na to miejscu, w obejściu będzie zatem panował porządek. Niezwykle ważną zaletą jest też dobra jakość własnego opału.
Projekt drewutni- czyli jak zacząć budowę drewutni
Drewutnia jest doskonałym miejscem do przechowywania drewna na opał, jakie zastosujemy zarówno do kominka, jak również zapalenia tradycyjnego pieca węglowego. Może ona stanowić odrębną budowlę, lub przylegać do domu czy do garażu. Podczas robienia drewutni warto jednak pamiętać o stworzeniu takich warunków, aby drewno mogło wyschnąć i znajdywało się stosunkowo blisko drzwi wejściowych. Dobrą lokalizacją jest więc południowa strona budynku. Jeżeli postawisz na ażurową, lekką optycznie drewutnię, będzie ona stanowiła doskonałą dekorację ogrodu, a także może np. zasłonić kosze na śmieci czy kompostownik.
Fundamenty drewutni
Fundamenty pod słupy drewutni możemy zrobić jako stopy fundamentowe betonowe kwadratowe czy też okrągłe, w rozstawie 1,0-1,2 m blisko ścian. Po wykopaniu dołów o określonych rozmiarach stóp, należy zalać je fundamentem. Wykop możemy także ochronić traconymi tubami szalunkowymi stosowanymi przy betonowaniu sferycznych słupów domu. Jeśli beton rozpocznie wiązać stawiamy pośrodku stóp suporty słupów drewnianych. We współzależności od planowanej wielkości wiaty, rozkładamy betonowe bloczki fundamentowe w jednym czy paru rzędach, w takim samym odstępie co stopy fundamentowe, jakie będą chroniły budowę podestu.
Rozmiary drewutni ogrodowej
Wymiary drewutni zależą od ilości drewna, jakie zamierzamy przechowywać. Jeśli kupimy drewniane klocki, to należy je porąbać na kawałki mające długość około 40 cm. Z kolei ich grubość zależy od wielkości pnia drzewa. Można też kupować już pocięte szczapy, jednak przy ich zakupie należy zobaczyć stan wysuszenia drewna na opał. Stopień wilgoci drewien musi mieć 15-20%, by realizować normy spalania oraz palić się spokojnie, równomiernie i bez dymienia.
ja z synem zbudowałem drewutnię ażurową. Ale mieliśmy ubaw przy wspólnym budowaniu