Pomieszczenia, w jakich są trzymane są króliki, muszą spełniać normy, jakie dyktowane są przepisami Unii Europejskiej. Zasady obowiązują umożliwienie królikom łatwego dostępu do światła, wody oraz żywności, a także ochronię przed warunkami powietrznymi i stworzeniami mięsożernymi oraz dopasowanie klatek do nieskrępowanego poruszania się (leżenia, wstawania). W Polsce chów królików ogranicza się do niewielkich hodowli towarowych, produkujących tuszki oferowane w całości. Mięso królicze na własnym rynku nie ma wielkiego popytu, pomimo ważnych wartości wzmacniających oraz ekologicznego charakteru.

Klatka dla królików hodowlanych – klatki metalowe czy z drewna?

Klatka dla królików powinna być sucha oraz widna, mieć pewny dopływ czystego powietrza, powinna chronić króliki przed deszczem oraz wiatrem, a zwłaszcza przed przeciągami, które są dla nich niezwykle niebezpieczne. Klatka dla królika powinna być prosta do utrzymania w niej czystości oraz do czyszczenia.
W lecie powinna zagwarantować królikom cień, natomiast zimą ciepło. Musi zabezpieczać przed napaścią szkodników, szczególnie szczurów oraz małych drapieżników, jak kuny oraz tchórze i przed psami, jakie też mogą spowodować wielkie straty w królikarni.

Konstrukcja klatki zaczyna się od doboru dobrego materiału. W możliwościach sprzedaży odszukamy klatki metalowe i artykuły zrobione z drewna. Z czego warto i jak zrobić klatkę dla królika? Konstrukcja klatki metalowej zwykle ma strukturę ażurową. Ściany i strop składają się z dobrze związanych prętów, co gwarantuje niezwykle dobrą cyrkulację powietrza. Klatka dla królika, identycznie jak klatka dla chomika, może mieć syntetyczne czy metaliczne dno.

Zapobieganie ucieczkom królika z klatki zrobionej na ziemi

By uniknąć wykopywania poprzez królika dziur oraz ucieczek z klatki, wystarczy w klatce dla królika umieścić specjalną płytę podłogową. Jeśli grzebanie w ziemi nam nie przeszkadza, wtedy doskonałym wyjściem jest osadzenie w ziemi pod klatką mocnej siatki (na głębokości blisko 20 cm). Wtedy królik może łatwo kopać sobie dziury, jednak bez szansy ucieczki.

jak zrobić klatkę dla królika z palet

Jak zrobić klatkę dla królika z palet? Czego będziesz potrzebować do jej wykonania?

Króliki są gryzoniami, więc musimy liczyć się z tym, że zwierzę na pewno będzie gryźć klatkę od wewnątrz. Dlatego też do budowy klatki dla królika z palet nie stosuj żadnych produktów, które mogą mu zaszkodzić. Pamiętaj także, że ze względów zdrowotnych zwierzęcia, klatka musi dostarczać wiele powierzchni, a także mieć część zacienioną, w jakiej zwierzak będzie mógł się schronić. Nim podejdziesz do budowy klatki dla królika, wyznacz rozmiary klatki oraz jej wygląd. Przyjmuje się, że wymiary klatki dla królika to minimum 100 cm długości, 80 cm szerokości oraz 60 cm wysokości, jednak ostateczny wymiar zależy to od wielkości Twojego zwierzaka.

1 KOMENTARZ

  1. my mamy królika miniaturkę co prawda i zbudowaliśmy mu klatkę z paneli, które zostały kiedyś po remoncie mieszkania i z płyty wiórowej lakierowanej lakierem do mebli dziecięcych
    wystarczy mieć chęci, a materiał i pomysł na to z czego i jak zbudować klatkę dla królika zawsze się znajdzie 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj