Turkuć podjadek – jak go rozpoznać?
Turkuć podjadek jest jednym z największych owadów w Polsce i zarazem największym szkodnikiem. Jest blisko spokrewniony ze świerszczem, stąd jego charakterystyczny wygląd. Ten brunatno-szary szkodnik ma długość około 5 cm i posiada delikatne włoski. Jego przednia para nóg przekształcona jest w silne odnóża grzebne.
Błoniaste skrzydła są w pełni rozwinięte, zatem mogą zupełnie dobrze latać, czynią to jednak rzadko. Turkuć podjadek lubuje się w luźnych glebach, w których może kopać swoje chodniki. Preferuje miejsca o charakterze ruderalnym na piaszczystych glebach.Szkodliwość turkucia podjadka jest znacznie przesadzona, gdyż korzenie i bulwy stanowią tylko część jego pokarmu; żywi się głównie niewielkimi zwierzętami glebowymi takimi jak dżdżownice, czy ślimaki.
Turkuć podjadek – szkodliwość dla ogrodu
Mimo wszystko nie jest mile widziany w naszych ogrodach, ponieważ jego działanie powoduje największe szkody na młodych roślinach. W efekcie naruszania korzeni, rośliny więdną i zamierają. Turkuć podjadek jest szkodnikiem wielożernym, atakuje różne gatunki roślin.Najpopularniejszym sposobem jest wyłapywanie turkucia podjadka za pomocą pułapek.
W pobliżu gniazd turkucia zakopuje się naczynie o gładkich ścianach (np. słoik) przykryte ukośną deseczką i umieszcza się w nich i dookoła nawóz koński. Wystarczy zerkać co jakiś czas, czy nasz szkodnik uległ pokusie i dał się złapać. Jeśli wyłapywanie turkuci jest zbyt trudne, a ich niszczenie wciąż jest udręką, pora sięgnąć po środki chemiczne. Trzeba jednak pamiętać, że substancje trujące mogą przedostać się również do gleby i do uprawianych roślin.
Turkuć podjadek – zwalczanie
Pozostaje więc wykładać zatrute przynęty, na przykład liście sałaty opryskane płynnym Foschlorem. Miejsca, gdzie pod ziemią znajdują się gniazda, można też zalać olejem zmieszanym z wodą, co zmusi turkucie do wychodzenia na powierzchnię. Szkodnik nienawidzi zapachu olszy czarnej, więc można w miejscu występowania turkucia kłaść jej gałęzie lub wylewać w rzędach wywar z jej kory.Trzeba też pamiętać, że turkuć podjadek jest też pożyteczny, bo zjada pędraki i drutowce.