Jak zadbać o zdrową dietę swojego kota? Czego nie powinno w niej zabraknąć? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące prawidłowego karmienia kota.

Warto zadbać o zdrowe żywienie swojego kota. Dobrze zbilansowana dieta jest niezwykle istotna dla zdrowia czworonoga – zaraz obok odpowiedniej aktywności fizycznej i zapewnienie zwierzakowi dobrych warunków rozwoju. Wybierając pokarm należy zwrócić uwagę nie tylko na rasę, ale także na wiek, stan zdrowia i aktywność fizyczną pupila.

Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące żywienia zwierzaka. Co powinno znaleźć się w karmie? Jaki typ karmy podawać? Ile razy dziennie? Ile wody powinien wypijać kot każdego dnia?

Co powinno znaleźć się w dobrej karmie?

Warto uważnie wybierać karmę dla kota. W praktyce oznacza to, że pokarm dla kota powinien być bogaty w składniki, które odżywiają, jak i wspierają zdrowie zwierzaka. Zamiast kierować się popularnymi reklamami karm, lepiej zasięgnąć opinii specjalistów i wybrać pożywienie, które będzie idealnie odpowiadać na potrzeby pupila.

Dobra karma dla kota powinna zawierać tylko potrzebne składniki, bez zapychaczy, sztucznych barwników, czy aromatów. Im naturalniejsza karma, tym lepiej dla naszego czworonoga i jego kondycji. Dlatego prócz czytania marketingowych obietnic na opakowaniu, lepiej od razu spojrzeć na skład i samodzielnie ocenić, czy to jest to, czego potrzebujemy.

W codziennej diecie kota nie powinno zabraknąć takich składników jak: białko, tłuszcze — nasycone, nienasycone, omega-3, omega-6, makro i mikroelementy (wapń, żelazo, fosfor, potas, magnez, cynk, jod, sód, selen, mangan i miedź), witaminy (A, H, E, F,C, K i witaminy z grupy B i D), węglowodany, przeciwutleniacze, glukozaminy, B-karoten i woda.

Sucha karma

Sucha karma dla kota także powinna znaleźć się w menu pupila. Jest istotna dla urozmaicenia faktury, smaków, a także ścierania kamienia nazębnego. Można jej używać także, jako nagrody np. w zabawach z elementami polowania, bądź przy użyciu kuli-smakuli.

Ważne, by kot miał stały dostęp do wody, szczególnie gdy spożywa karmę suchą. Wiele kotów nie pije odpowiedniej ilości wody i większość płynów czerpie właśnie z mokrej karmy.

Mokra karma

Zaleca się, żeby mokra karma była podstawowym elementem diety kota. Dlaczego? Bo ma zdecydowanie więcej wody niż sucha. To bardzo ważne, szczególnie w ciepłe dni, gdy łatwiej o odwodnienie zwierzaka. Koty często mają problemy z nerkami, dlatego dbanie o regularne spożywanie płynów jest tak istotne. Zwierzęta często same z siebie piją za mało wody, więc dobrze dostarczać im jej więcej właśnie z karmą. Optymalna dzienna dawka wody dla kota to pojemność szklanki.

Mokra karma dla kota nie podrażni dziąseł pupila, jednak z drugiej strony — nie ściera też kamienia nazębnego, co może wpływać na kłopoty z uzębieniem u kotów, dlatego optymalne karmienie łączy zarówno suchą, jak i mokrą karmę.

Ile razy dziennie karmić kota?

Wiele osób zdecydowanie za rzadko karmi koty. Zaleca się, by koty jadły nawet 5 razy dziennie po małej porcji karmy. Jest to dla nich znacznie zdrowsze, ze względu na ich małe żołądki i krótkie jelita. Zamiast jednej bądź dwóch dużych dawek pożywienia, lepiej robić to często i w mniejszych porcjach. Dzięki temu kot będzie najedzony i odpowiednio nawodniony przez cały dzień. Dokładne informacje o ilości pożywienia, jaką należy podać zwierzakowi w ciągu dnia, znajdziesz na opakowaniu jego karmy.

Wszyscy jesteśmy tym, co jemy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie karmienie kota. To wpływa na jakość jego życia, lepsze samopoczucie, jak i zdrowszy wygląd. Odpowiednio karmiony kot nie będzie cierpieć na zaparcia i rozwolnienia, a jego sierść zachwyci zdrowym blaskiem. Co więcej, do później starości będzie pełen sił, wigoru i zdrowia, a który właściciel nie chciałby tego dla swojego ukochanego pupila?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj