Rozrywka to główna aktywność małych dzieci. Uczą się one poznawać świat poprzez zabawę już od pierwszych chwil świadomości. Wraz z wiekiem zwiększa się także zaawansowanie wybieranych zabaw. Bywa jednak tak, że dziecko, zamiast rozwijać się wraz z rówieśnikami, wybiera bierną rozrywkę w postaci komputera lub telewizora. To prosta droga do uzależnienia się od tego wygodnego dostarczyciela bodźców. Jak nie dopuścić do tego i jak sobie z tym poradzić?

Limity na elektronikę

Rozporządzanie czasem przeznaczanym na rozrywkę powinno w sobie zawierać limity na rzeczy, które nie niosą szczególnej korzyści. Nie zabraniajmy jednak dziecku oglądać telewizji w ogóle. Odseparujemy je wtedy od tematów poruszanych wraz z rówieśnikami, przez co nasz maluch może czuć się odrzucony. Obejrzenie bajki czy serialu dla dzieci o edukacyjnych wartościach może także być zdrową rozrywką. Na drugi dzień w szkole, czy na podwórku nasze dziecko będzie mogło podzielić się swoimi odczuciami wraz z rówieśnikami, co pozwoli mu zacieśniać więzi i integrować się. Ważne są jednak limity, by maluch wiedział, że są także inne formy ciekawej rozrywki, zamiast biernego wpatrywania się w ekran telewizora przez cały wolny czas.

Gdy maluch jest już uzależniony

Jeśli nasze dziecko już przyzwyczaiło się do tej formy rozrywki, musimy wdrożyć mu telewizyjny odwyk. Odwyk polega na zredukowaniu spędzanego czasu przed telewizorem do określonego przez nas czasu. Możemy zrobić to natychmiastowo bądź stopniowo. Wybór metody należy do każdego rodzica. Musimy się jednak przygotować na głośne protesty. Wykażmy cierpliwość i zaproponujmy alternatywy.

Jakie alternatywy na zabawę?

Na rynku zabawek mamy mnóstwo alternatyw. Świetnym pomysłem są ponadczasowe klocki dla dzieci, którymi nasza pociecha może bawić się zarówno sama, jak i w gronie rówieśników. To także doskonała forma spędzania czasu z rodzicami, rodzeństwem czy innymi członkami rodziny. Klocki sprawdzą się świetnie także, gdy przyjdą do nas goście ze swoimi dziećmi. Wybierając bezpieczne, atestowane zabawki dla dzieci od dobrego producenta możemy być pewni bezpieczeństwa zabawy odbywającej się w pokoju malucha. Dostępnych jest wiele rodzajów klocków, co sprzyja wyborowi idealnych dla wieku i potrzeb naszego dziecka. Ciekawym wyborem mogą być klocki edukacyjne – wybierając ten rodzaj możemy być pewni, że rozrywka naszego dziecka zapewnia mu nie tylko dobrą, beztroską zabawę, ale także ma walory edukacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj