Hydraulika siłowa to system, na podstawie którego buduje się większość maszyn na świecie. Zaczynając od maszyn budowlanych, maszyn do utrzymania dróg i autostrad, maszyn leśnych, górniczych, rolniczych, zakładów gospodarki komunalnej i utrzymania czystości, a kończąc na maszynach przemysłowych. Hydraulika siłowa to stosunkowo tanie, ale przede wszystkim trwałe rozwiązanie wielu aspektów w powyższych maszynach. Ponadto maszyny oparte na hydraulice siłowej są niezwykle precyzyjne. W branży budowlanej często powtarza się żart, że sprawna i odpowiednio skalibrowana koparka jest tak precyzyjna, że można drapać się nią po plecach – i nie ma w tym zbyt wielkiej przesady.
Na czym polega naprawa siłowników hydraulicznych?
Maszyny oparte na hydraulice siłowej posiadają w swoim układzie silniki hydrauliczne, pompy hydrauliczne, rozdzielacze, przewody oraz bardzo często siłowniki hydrauliczne.
Siłowniki hydrauliczne to stosunkowo proste urządzenia, które dzięki podciśnieniu generowanemu przez cały układ rozkładają się i składają. Odpowiednia liczba siłowników hydraulicznych w urządzeniu, na przykład w koparce, pozwala wykonywać konkretne ruchy. Większość koparek wyposażona jest w 4, 6, a nawet więcej siłowników.
Ze względu na to, że siłowniki są mechanizmem odsłoniętym, który pracuje w trudnych warunkach i często jest narażony na różnego rodzaju uszkodzenia, jest to prawdopodobnie najczęściej naprawiany element maszyn budowlanych.
Naprawa i regeneracja siłowników nie wymagają specjalistycznej wiedzy. W tym wypadku ważne są skrupulatne podejście oraz doświadczenie w dostrzeganiu wszystkich uszkodzeń wymagających naprawy.
Pierwszą ważną sprawą podczas regeneracji siłowników hydraulicznych jest ustalenie zakresu prac poprzez diagnostykę oraz rozebranie siłowników i sprawdzenie fizyczne, co uległo zniszczeniu. W tym miejscu firma serwisująca powinna również wycenić siłownik wraz z szczegółowym opisem, co uległo uszkodzeniu oraz jaki będzie zakres prac, który sprawi, że siłowniki wrócą do pełnej kondycji.
Bez rozebrania siłowników trudno sprawdzić, co tak naprawdę wymaga poprawienia. Uszkodzenia mogą być drobne, a wtedy wystarczy je wyszlifować, wypolerować, a następnie zmienić uszczelnienia. Może być też nieco gorzej, w efekcie czego siłowniki będą wymagały ponownego tłoczenia lub chromowania. W skrajnych przypadkach wymagana jest czasem także wymiana tłoczyska lub cylindra. Wymiana to oczywiście ostateczność i powinna być proponowana tylko w tych przypadkach, kiedy nie ma absolutnie żadnych możliwości regeneracji.
Po diagnostyce i ustaleniu zakresu prac zaczyna się naprawa. Jaka firma sprawdzi się najlepiej? Zwykle ta, która wszystkie usługi wykonuje osobiście. W kraju jest wiele firm, które tylko z nazwy są zakładami hydraulicznymi. Przyjmują zlecenia, które następnie odsyłają do podwykonawców. Trudno w takim wypadku mieć gwarancję jakości usług. W takim przypadku, w razie jakichkolwiek problemów, może okazać się, że trudno będzie znaleźć rozwiązanie, kiedy w usłudze regeneracji siłowników brały udział trzy firmy i każda będzie oskarżać o błędy drugą.
Kolejną sprawą, nad którą, poza doświadczeniem wybranej firmy, warto się zastanowić, jest to, jakich materiałów naprawczych używa. Głównie chodzi tutaj o jakość uszczelnień. Uszczelnienia to najważniejszy element sprawnego siłownika hydraulicznego. To właśnie niska jakość uszczelnień stosowanych przez warsztaty sprawia, że siłownika wymagają tak częstej naprawy. Wypracowane uszczelnienie szybko powoduje utratę ciśnienia hydraulicznego, w efekcie czego nie tylko sam siłownik zaczyna szybciej się niszczyć, ze względu na nieczystości dostające się do jego wnętrza, ale także cały układ hydrauliczny dostaje większe obciążenie. Efektem są częstsze uszkodzenia i awarie głównych systemów hydraulicznych, takich jak pompa hydrauliczna czy silnik hydrauliczny. Dlatego zawsze pytaj o to, jakich uszczelniaczy firma używa.
Ostatnim elementem napraw są testy. Dobry serwis hydraulicznych powinien posiadać stację diagnostyczną, która sprawdzi, czy dany siłownik pod maksymalnym obciążeniem działa tak, jak powinien. Dzięki temu masz gwarancję, że maszyna po powrocie na pewno będzie działać.
Serwis siłowników hydraulicznych w Małopolsce i Krakowie
Ostatnią rzeczą, którą warto poruszyć, jest cena. Cena regeneracji lub naprawy siłowników hydraulicznych bywa różna. Bardzo często na jej podstawie oceniamy dany serwis – czy jest tani, czy drogi, ponieważ stosunkowo łatwo jest to porównać z innymi ofertami. W przypadku pomp hydraulicznych czy silników nie jest to takie proste. Jednak czy zawsze warto skorzystać z najtańszej oferty?
Oszczędność 200–300 zł na jednym siłowniku może być tylko pozornym zyskiem. Szybko może się okazać, że niższa cena była spowodowana tragiczną jakością zastosowanych uszczelek oraz faktem, że siłownik nie został sprawdzony na stacji diagnostycznej. Efektem może być zwrot siłownika na gwarancję, którą nieuczciwy serwis może zbywać. Jednak nie to jest najgorsze. Dużo gorszy jest fakt, że Twoją maszynę czekają kolejne przestoje, co z kolei spowoduje straty, a w krytycznych sytuacjach nawet kary umowne. Dlatego pamiętaj, że lepiej skorzystać z usług pewnego i polecanego serwisu, który zagwarantuje, że wszystko będzie sprawne.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/