Żywopłoty są niewątpliwą wizytówką każdego ogrodu, niezależnie od tego jakie rośliny je tworzą. Jednak warunek, aby tak było jest jeden. Należy dbać o ich odpowiednią pielęgnację. Niezbędne tu będą zarówno narzędzia do przycinania, jak i nawadniania, takie jak węże ogrodowe. Jednak pośród wielu urządzeń trudno jest wybrać te właściwe. My dziś przedstawimy te niezbędne oraz przybliżymy, do jakich ogrodów się sprawdzą.

Po pierwsze: nożyce ogrodowe i sekatory akumulatorowe

Niewątpliwie do akcesoriów niezbędnych do przycinania słabych, chorych, a także zdrewniałych pędów służą nożyce ogrodowe. Modele ręczne nie sprawdzają się w przypadku grubszych pędów i tu należy postawić na te z dodatkowym źródłem zasilania. Doskonałym wyborem są akumulatorowe. Niewątpliwie są korzystnym wyborem z punktu widzenia ekologicznego, gdyż nie emitują spalin do atmosfery. Są urządzeniami poręcznymi, dzięki którym łatwo dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Mogą być wyposażone dodatkowo w wysięgnik teleskopowy, co ułatwia cięcie bardzo rozrośniętych żywopłotów, a także tych, które urosły na znaczną wysokość. Można je oczywiście wykorzystać także do cięcia drzewek iglastych, które tworzą nasadzenia szpalerowe, a także formowania rozłożystych krzewów. Oczywiście do mniejszych pędów można wykorzystać także sekatory akumulatorowe, które nie wymagają użycia siły przy pracy, jak w przypadku modeli ręcznych.

Po drugie: nożyce ogrodowe spalinowe

Kolejną możliwością są nożyce spalinowe. Ten rodzaj jest odpowiedni do cięcia żywopłotów w parkach i skwerach, czyli dużych przestrzeni, gdzie nie ma dostępu do elektryczności. Należy zwrócić uwagę na fakt, że mają one wyższą moc od akumulatorowych, a także są cięższe. Ten pierwszy parametr jest niewątpliwą zaletą, gdyż pozwala na szybkie cięcie nawet grubych pędów. W przypadku dłuższej pracy z takim sprzętem konieczne jest jednak często robienie krótkich przerw. Istotne znaczenie ma jeszcze stopień wibracji jakie wytwarza, a także zastosowane mechanizmy jej tłumienia, tak, by praca była stosunkowo wygodna i w żaden sposób nie ogranicza ruchów.

Po trzecie: nożyce ogrodowe elektryczne

Do przycinania żywopłotu można wykorzystać również nożyce ogrodowe elektryczne. Ten rodzaj rekomendowany jest do małych, przydomowych ogródków, gdyż niezbędne jest tu podłączenie sprzętu do źródła prądu. Żywopłoty mają to do siebie, że można je dowolnie formować. Zatem jeśli nożyc nie używa się jedynie do równego cięcia roślin, ale również tworzenia geometrycznych form należy zwrócić baczną uwagę na ostrza. Powinny być wystarczająco długie i odpowiednio ostre. Tutaj nie ma miejsca na tępe narzędzia, gdyż spowodowałoby to okaleczenie rośliny, która w danym miejscu nie wypuściłaby już nowego pędu. W przypadku niektórych gatunków roślin przeznaczonych na żywopłoty połamane pędy sprzyjają również rozwojowi chorób, dlatego należy dbać o ich usuwanie. Warto wybierać nożyce ogrodowe elektryczne, których ostrza wykonane są ze stali hartowanej, a uchwyt z antypoślizgowego tworzywa sztucznego. Nożyce mogą być również wyposażone w przystawkę nagarniającą pędy, co ułatwia prace związane z precyzyjnym cięciem.

Po czwarte: systemy nawadniania żywopłotu

Oczywiście cięcie żywopłotu to nie wszystko, gdyż warto pamiętać o odpowiednim nawadnianiu, a także nawożeniu. Dzięki temu żywopłoty odwdzięczą się zielonymi liśćmi, a w przypadku tych kwitnących również obfitym owocowaniem i kwitnieniem. Do nawadniania żywopłotu warto wybrać odpowiedni wąż ogrodowy, najlepiej taki wyposażony w kilka końcówek zraszających. Dzięki temu nie przesadzi się z podlewaniem. Oczywiście tę czynność należy wykonywać jedynie wtedy, kiedy panuje sucha aura i deszcze są bardzo skąpe. Najlepiej monitorować stan nawodnienia gleby. Węże ogrodowe mogą być elementem naziemnego systemu zraszania ogrodu, który wykorzystuje się do podlania trawy, jak i znajdujących się wokoło roślin, w tym żywopłotu.

Dbałość o żywopłot jest bardzo istotna, gdyż stanowi on pierwszą i najbardziej widoczną z ulicy wizytówkę ogrodu. Jego stan świadczy o umiejętnościach pielęgnacji. Ponadto jest elementem, który często wyróżnia się na tle innych nasadzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj