W prawidłowo oświetlonym ogrodzie czas spędza się nie tylko przyjemniej, ale i bezpieczniej. Każdy może liczyć na bezproblemowe poruszanie się po ścieżkach, a wieczorne spotkania na tarasie lub przy grillu, to aura, która jest wręcz magiczna. W jaki sposób oświetlić przydomową przestrzeń?
Zacznij od oświetlenia domu
Stosując lampy zewnętrzne wokół domu, przede wszystkim czyni się go łatwiej dostępnym dla domowników. Szukanie kluczy tuż przed wejściem i trafianie do zamka, nie sprawia najmniejszych problemów, szczególnie w porze wieczorowej. Światło pozwala ponadto wyeksponować architekturę domu, podkreślić walory zastosowanych materiałów czy dekoracyjność niektórych detali. I wreszcie oświetlona przestrzeń może odstraszyć potencjalnych intruzów, bo daje wrażenie, że na posesji ktoś się znajduje.
Lampy zewnętrzne warto zastosować w miejscach ogrodu przeznaczonych do rekreacji. Przydają się naokoło basenu, bo dzięki nim zostaje on ciekawie podświetlony, a wieczorne pływanie w porze letniej przynosi inne wrażenia niż kąpiele w ciągu upalnego dnia.
Powyższe przykłady są dowodem na to, że oświetlenie zewnętrzne musi być dostosowane do miejsca, w którym będzie zamontowane. Konstrukcje powinny być nie tylko estetyczne i dopasowane do architektury domu czy aranżacji przestrzeni zewnętrznej. Liczy się ich trwałość i odporność na działanie warunków zewnętrznych. Takie lampy można znaleźć w sklepie http://Lampy.it.
Jak oświetlić wejście do domu?
Przy wejściu do domu dobrze sprawdzają się lampy z zamontowanymi czujnikami ruchu. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ mając zajęte ręce zakupami lub bagażami, nie trzeba wszystkiego odkładać, by włączyć oświetlenie. Lampy włączają się automatycznie w momencie wykrycia ruchu. Tu jednak trzeba pamiętać o ich odpowiednim ustawieniu. Inaczej będą się uruchamiać przy najmniejszym ruchu, nawet wtedy, gdy niedaleko przemknie kot lub pies.
Domy o architekturze klasycznej lub rustykalnej, nierzadko posiadają wejścia z kolumnami. Mogą również posiadać taras, a nad nim daszek, pod którym warto umieścić oświetlenie w postaci wiszących latarenek. Dodają uroku, są klimatyczne, a światło z nich płynące charakteryzuje się delikatną wiązką. To praktyczny i efektowny sposób na oświetlenie tej części domostwa.
Ogrodowe ścieżki
Tuż przy ogrodowych ścieżkach można zainstalować lampki solarne. Nie wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej, co jest znacznie wygodniejsze w trakcie ich montażu. Są na tyle uniwersalne, że wpisują się w kompozycje dowolnych aranżacji zielonych przestrzeni. Nie można zapominać o dopasowaniu światła do pobliskiej roślinności. Nie każdy kwiat czy krzew będzie się dobrze prezentował bezpośrednio oświetlony mocną wiązką, poza tym może to negatywnie wpływać na kondycję roślinności.
Garaż i podjazd
Wszędzie tam, gdzie będzie się poruszał samochód, oświetlenie jest również niezbędne. Tu jednak należy szczególną uwagę zwracać na trwałość zastosowanych lamp. Najlepiej sprawdzają się najazdowe źródła światła, mające formę małych punktów rozlokowanych w podłożu. Są odporne na duży nacisk, dlatego ani chodzenie, ani przejeżdżanie po nich kołami, nie doprowadza do uszkodzeń. Oświetlenie na podjeździe i w okolicach garażu wpływa na maksymalny komfort korzystania z tej części przydomowej przestrzeni.
Ogród może być nie tylko piękny, ale jeszcze bardziej bezpieczny i przyjazny dla domowników oraz gości. Postawmy na właściwie dobrane oświetlenie, aby eksponować architekturę i interesujące detale, a ścieżki i podjazdy uczynić komfortowymi w użytkowaniu.