Kwiaty doniczkowe wprowadzają do domu miły, naturalny akcent. Wbrew powszechnej opinii, możemy hodować je także w sypialni. Warto wiedzieć, które gatunki sprawdzą się tam najlepiej! Poznaj 5 roślin doniczkowych do sypialni, o właściwościach nawilżających i oczyszczających powietrze.
Skąd przekonanie o szkodliwości roślin w sypialni?
Uprawa roślin doniczkowych w sypialni ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi zwracają uwagę na terapeutyczne właściwości niektórych kwiatów, przeciwnicy z kolei przypominają o wynikającej z fotosyntezy konkurencyjności roślin o tlen. To fakt, że pod wpływem dziennego światła rośliny absorbują z powietrza dwutlenek węgla, a oddają tlen. Prawdą jest również, że nocą sytuacja się odwraca – rośliny zabierają tlen i produkują dwutlenek węgla. Na tej podstawie utarło się przekonanie, że kwiaty doniczkowe mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu lub zaburzyć nocny wypoczynek.
Dlaczego warto hodować rośliny w sypialni?
Ile jest prawdy w powyższym stwierdzeniu? Nas szczęście niewiele. Wszystko zależy bowiem od gatunków oraz ilości kwiatów w sypialni. Pamiętajmy, że istnieją rośliny o odwróconej fotosyntezie, wykazujące szereg cennych właściwości. Niektóre gatunki mogą wytwarzać tlen w nocy, nawilżać i oczyszczać powietrze ze szkodliwych substancji, a nawet hamować rozwój pleśni i zarodników. Tym samym tworzą w pomieszczeniu zdrowszą atmosferę, sprzyjającą naszemu wypoczynkowi. Które rośliny działają w ten sposób?
5 roślin idealnych do sypialni
Aloes przede wszystkim!
Aloes zwyczajny jest sukulentem o znanych od dawna właściwościach leczniczych. Nocą wytwarza tlen, a pochłania dwutlenek węgla. Co więcej, skutecznie nawilża powietrze w pomieszczeniu i oczyszcza je z zanieczyszczeń. Aloes nadaje się jednak tylko do sypialni, które są dobrze nasłonecznione, ponieważ jest rośliną zdecydowanie słonecznolubną.
1. Skrzydłokwiat – naturalny filtr
Roślina ta ma zdolność oczyszczania powietrza z toksyn, takich jak aceton, benzen czy formaldehyd, a ponadto znakomicie je nawilża. Uprawa skrzydłokwiatu nie jest trudna, a jego piękne białe kwiaty świetnie pasują do sypialni.
2. Bluszcz pospolity
Bluszcz znany jest przede wszystkim z właściwości nawilżających powietrze. Roślina doskonale pochłania również formaldehydy obecne między innymi w dymie tytoniowym i niektórych klejach. Gatunek ten woli umiarkowane oświetlenie i przeciętną temperaturę.
3. Zielistka Sternberga
Zielistka to jeden z najlepszych filtrów, jakie możemy sobie wymarzyć. Znakomicie pochłania szkodliwe pyły i zanieczyszczenia, likwiduje jony metali ciężkich, a nawet promieniowanie elektromagnetyczne. W dodatku nie wymaga specjalnej pielęgnacji i dobrze znosi niedobór światła.
Sansewieria gwinejska – żelazna roślina
To jedna z tych roślin, która zniesie niemal każde warunki. Słabe oświetlenie czy niewielka ilość wody nie są jej straszne. Co więcej, sansewieria produkuje tlen nocą, oczyszczając powietrze z dwutlenku węgla.
Aranżacja roślin doniczkowych w sypialni
Przede wszystkim nie przesadzajmy z ich ilością. Dwie lub trzy niewielkie rośliny w zupełności wystarczą do stworzenia przyjaznego wnętrza. Warto też zainwestować w estetyczne meble do sypialni – nie wszystkie rośliny potrzebują dużego nasłonecznienia. Zamiast stawiać je na parapecie, lepiej wykorzystać do tego szafkę lub komodę. Odmiany o długich liściach wyglądają najlepiej postawione na podłodze lub szafce.
Jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią, lepiej zrezygnować z roślin o rozłożystych liściach. W sypialni sprawdzą się także rośliny ozdobne, ale unikajmy gatunków o intensywnym zapachu kwiatów. Najlepszy będzie storczyk lub grudnik. Oba gatunki pięknie kwitną, a poza tym wykazują właściwości oczyszczające powietrze.