Płytki PCB są częścią bardzo wielu różnych urządzeń elektronicznych. Powierzchnię płytek pokrywają tzw. ścieżki przewodzące oraz pola lutownicze. Badania PCB wykonywane za pomocą nowoczesnego wyposażenia pozwalają nam na przykład na pomiar powierzchniowych zanieczyszczeń jonowych, czy analizę połączeń za pomocą rentgena. W jakim celu wykonuje się badania PCB? – Sprawdźmy i przyjrzyjmy się bliżej dwóm przykładowym badaniom.

Oczekiwania klientów co do niezawodności i bezawaryjności

Technologia rozwija się dziś niezwykle dynamicznie, czemu towarzyszy także postęp jakościowy. W kontekście urządzeń elektronicznych oczekujemy pracy stabilnej i oczywiście bezawaryjnej, a także długiej żywotności. Badania PCB przeprowadzane są po to, by jak najdokładniej sprawdzić jakość płytek drukowanych, elementów elektronicznych i zespołów elektrycznych. Producenci PCB przygotowują dokumentację, na podstawie której możemy dokonać podstawowej oceny jakości, jednak klienci mogą zażyczyć sobie dodatkowych badań. Poza wspomnianymi we wstępie badaniami PCB na zespołach i elementach elektronicznych możemy wykonać także:

  • badania klimatyczne w szerokim zakresie narażeń, szoki temperaturowe,
  • badania lutowności elementów,
  • badania odporności na udar cieplny i rozwarstwienie płytek,
  • ocenę poprawności wykonania połączeń lutowanych,
  • ocenę poprawności wykonania płytek,
  • analizę struktury wewnętrznej,
  • pomiar grubości warstw na płytkach.

Wszystkie badania powinny być wykonywane zgodnie z normami międzynarodowymi i krajowymi lub w oparciu o wytyczne klientów, jak mówi nam przedstawiciel Instytutu Tele- i Radiotechnicznego z Warszawy, który oferuje realizację wyżej wymienionych zadań i nie tylko. Dodatkowo można na przykład skorzystać z badań połączeń lutowanych oraz uzyskać wsparcie w rozwiązywaniu nietypowych problemów technologicznych.

Przykłady badań PCB – pomiar czystości jonowej i badanie rentgenowskie

Każdy ze skomplikowanych procesów technologicznych powstawania zespołów elektronicznych może wnosić różnorodne zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do niekorzystnych zmian. Analiza czystości jonowej pozwala sprawdzić, jakiego typu zanieczyszczenia mogą występować w kompletnym pakiecie. Badanie przeprowadzane jest za pomocą jonografu. Badanie to jest szczególnie wskazane przy uruchamianiu nowych linii montażowych, zmianie materiałów, czy dostawców, a także w przypadku oznak korozji, czy jako cykliczna kontrola, która pozwala ocenić prawidłowość procesów produkcyjnych. Badania rentgenowskie PCB przeprowadzane są za pomocą nowoczesnego urządzenia do analizy, dzięki któremu możliwe jest prześwietlanie płytek pod kątem 70°. Urządzenie tego typu wyposażone jest w nowoczesne oprogramowanie do analizy układów QFB, BGA i wypełnienia otworów przelotowych. Urządzenie umożliwia również kontrolę połączeń w układach półprzewodnikowych. Mówiąc w uproszczeniu i obrazowo, badanie rentgenowskie pozwala na analizę prawidłowości układów, które nie są przezroczyste i mają wyprowadzenia pod obudową.

W dobie rozwijającej się bardzo szybkim tempie elektroniki, profesjonalne badania PCB zyskują coraz większe grono zwolenników. Chcemy inwestować wyłącznie w jakościowe produkty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj