Marzą wam się pyszne i smaczne owoce z domowego ogrodu? Nie macie jednak zbyt dużych zdolności ogrodniczych? Podpowiemy wam zatem jak wybrać krzewy owocowe, które będą stosunkowo proste w uprawie.

Jeżeli marzy się wam własny ogród, w którym znajdą się smaczne owoce, ale jednocześnie brak wam ogrodniczych talentów to musicie zdecydować się na rośliny, które będą stosunkowo proste w uprawie. Specjalnie z myślą o takich osobach przygotowaliśmy krótkie zestawienie krzewów owocowych, które nie wymagają zbyt dużej pielęgnacji-są zatem idealnym wyborem dla osób, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem i uprawą roślin.

Krzewy owocowe – smaczne owoce i piękny ogród w jednym

Naszą listę łatwych w uprawie krzewów owocowych otwiera bardzo popularna truskawka. Roślina te wydaje bowiem pierwsze owoce już po kilku miesiącach po jej posadzeniu. Przystępując do uprawy truskawki dobrze jest pamiętać, aby rosła ona w małych kopczykach z ziemi a podłoże wokół było pokryte folią. Oprócz tego, aby zatroszczyć się o jeszcze zielone owoce warto umieścić pod nimi warstwę słomy. Sprawi to, że nie będą one stykać się z ziemią i dzięki temu zapobiegniecie ich gniciu. Uprawiając truskawki trzeba zdawać sobie jeszcze sprawę, że po upływie trzech lub czterech lat rośliny należy wymienić na nowe i posadzić je w innej lokalizacji niż poprzednio.

Następnym krzewem owocowym, który z powodzeniem mogą uprawiać osoby zaczynające swoją przygodę z ogrodnictwem będą maliny. Roślina ta owocuje w okresie letnim. Warto zatroszczyć się, aby maliny były posadzone w rzędach i następnie przywiązane do rozpiętego wzdłuż drutu. Sprawi to, że zbiór owoców będzie dużo prostszy. Kiedy malina już skończy owocowanie konieczne będzie wycięcie starych pędów i ponowne umocowanie nowych do rozciągniętego drutu. Warto zaznaczyć, że odmiany, które owocują dopiero na jesień nie wymagają dodatkowego wsparcia, przez co ich uprawa jest jeszcze prostsza.

Innym prostym w uprawie krzewem są jeżyny. Ta roślina najlepiej radzi sobie w zacienionych oraz wilgotnych miejscach. Nie przeszkadza jej również silny wiatr. Niestety często zdarza się, że rośnie ona zbyt bujnie, przez co jej uprawa w ogrodzie może być nieco utrudniona. Będzie bowiem wypierać inne rośliny i zajmować przestrzeń. Wycięcie może powodować problemy ze względu na posiadane przez jeżyny kolce. Te niedogodności rekompensuje natomiast doskonały smak owoców oraz dekoracyjna wartość rośliny w ogrodzie.

Następną proponowaną przez nas rośliną jest czarna porzeczka. Krzewy owocowe porzeczki są stosunkowo proste w uprawie. Jedyne, o czym powinni pamiętać posiadacze porzeczek to zabiegi pielęgnacyjne w postaci obcięcia zaschłych pędów. Mimo prostej uprawy zbiór owoców porzeczki może być nieco kłopotliwy, ponieważ zlokalizowane są one na pojedynczej gałązce. W celu łatwiejszego zbioru poleca się zatem obcięcie pędów i dopiero wtedy przystąpienie do pozyskania owocu.

Na sam koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym krzewie owocowym, który jest stosunkowo prosty w uprawie. Mowa tutaj o agreście. Jest to roślina która, jeżeli będzie uprawiana w poziomie da dużo więcej owoców. W jej przypadku istotne jest zapewnienie zacienienia w upalne dni, tak aby nie narazić rośliny na poparzenia słoneczne. Analogicznie jak porzeczkę, również agrest należy cyklicznie przycinać, aby obficie owocował.

To tylko przykład najbardziej popularnych krzewów owocowych, jakie początkujący amatorzy ogrodnictwa mogą wziąć pod uwagę podczas planowania rodzaju roślin jakie mają trafić do ogrodu. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na zupełnie inny zestaw krzewów owocowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj