Lilie od wieków wzbudzają zachwyt i podziw zarówno wśród ogrodników, jak i laików. Będące symbolem czystości i niewinności, stanowią częsty motyw w dziełach ludowych. Ich duże mięsiste kwiaty, występujące w licznych kwiatostanach, są wyzwaniem dla pasjonatów roślin ozdobnych. Do hodowli tych roślin zachęca wyjątkowa różnorodność kształtów i kolorów kwiatów.

Cechy charakterystyczne Lilii

Lilie należą do bylin cebulowatych i pochodzą przede wszystkim z Azji. W Europie hodowane są głównie jako rośliny ozdobne. Rozróżnia się około 120 gatunków tych roślin. Lilie mają dużą łatwość w mieszaniu się gatunków, dlatego hodowcy stale uzyskują nowe odmiany, zachwycające nową barwą i wzorem. Cechuje je także bardzo intensywny zapach pyłków, wydzielany podczas kwitnienia. Także cięte kwiaty lilii potrafią długo zachować doskonały wygląd i cieszyć wyjątkowym zapachem.

Idealne stanowisko dla Lilii

Wybierając stanowisko dla lilii, musisz pamiętać, że rośliny te są światłolubne i najlepiej rosną w miejscach mocno nasłonecznionych. Dużą trudność w uprawie tych roślin sprawia utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby. Lilie nie lubią zbyt dużej ilości wody, a jednocześnie źle znoszą przesuszanie. Dobrym pomysłem będzie zasadzenie ich na wzniesieniu, na przygotowanym podłożu z odkwaszonego torfu. Dzięki temu rozwiązaniu nadmiar deszczówki spłynie ze wzniesienia, a torf zatrzyma jej odpowiednią ilość. Lilie potrzebują gleby przewiewnej, co możesz im zapewnić głęboko przekopując rabatkę i mieszając torf z piaskiem.

Podstawy pielęgnacji roślin

Ze względu na dużą różnorodność odmian, nie wszystkie lilie są równie łatwe w uprawie. Wspominałem już o trudności z zapewnieniem odpowiedniej wilgotności, co jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju rośliny. Podlewając lilie, musisz zwrócić szczególną uwagę na to, by nie zmoczyć jej liści, co może powodować ich spalenie na słońcu. Regularnie odchwaszczając jej otoczenie, zapewnisz dodatkową przewiewność gleby i usuniesz konkurencję do składników odżywczych. Nie możesz też zapomnieć o nawożeniu stanowiska wieloskładnikowymi nawozami naturalnymi, przygotowanymi typowo dla tej rośliny.

Różnorodne odmiany Lilii

Lilie to grupa roślin bardzo zróżnicowanych pod kątem wielkości, kolory oraz kształtu kwiatów. Sklepie firmy BENEX znaleźć można wszystkie najpopularniejsze gatunki i odmiany lilii. Lilie od BENEX to gwarancja odmiany oraz pewność wzrostów. Jeśli jesteś zdecydowany na rozpoczęcie hodowli lilii w swoim ogrodzie albo chcesz wzbogacić ich kolekcję, ale nie masz pomysłu na nową odmianę, przedstawiam kilka propozycji:

  • Lilia azjatycka– swoją przygodę z liliami powinieneś zacząć właśnie od tego gatunku. Lilie azjatyckie nie są wymagające i mogą rosnąć w miejscach częściowo zacienionych. Odmiana Coctail Twins może stać się centralnym punktem Twojego ogrodu, przykuwając wzrok licznymi drobnymi kwiatami w kolorze krwistej czerwieni.
  • Lilia drzewiasta– należy do największych gatunków tej rośliny. Kwiatostany kwitną na dochodzących do 2,5 metra wysokości łodygach, które należy sadzić w miejscach osłoniętych przed wiatrem. Zwróć uwagę na odmianę Pretty Women, która zachwyca całkowicie białymi kwiatami.
  • Lila Trąbkowa– ten gatunek rozpoznasz po specyficznych kwiatach w kształcie kielicha lub trąbki. Słyną także z wyjątkowo intensywnego zapachu pyłków. Jeśli szukasz pomarańczowego akcentu dla swojej rabatki, musisz sprawdzić odmianę AfricanQuenn.

Hodowla lilii, choć początkowo może wydawać się trudna, sprawia wiele satysfakcji. Rośliny te świetnie zaaklimatyzują się zarówno w ogrodzie, jak i na balkonach czy doniczkach w mieszkaniu. Za poświęcony czas i pracę odwdzięczą się mnogością kolorowych kwiatów i obłędnym zapachem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj