Recykling to jeden z najbardziej znanych i rozpowszechnionych sposobów ochrony środowiska naturalnego. Mówi się o nim już w przedszkolach i szkołach, a także coraz częściej powtarza jego założenia dorosłym. Recykling zakłada nadawanie pozornie zużytym rzeczom nowego, drugiego życia. Chodzi bowiem, aby wszystko to, co można ponownie wykorzystać, trafiło drugi, trzeci, czwarty raz do rąk użytkowników, bez konieczności pozyskiwania nowych surowców.

4 zalety recyklingu

Na początku może się wydawać, że recykling stosowany w jednym gospodarstwie domowym nie przyniesie żadnych większych rezultatów. Jedna czy dwie segregacje śmieci faktycznie nie przyczynią się do znaczącej poprawy jakości powietrza, gleby czy wody. Ale systematyczne segregowanie odpadów z pewnością korzystnie wpłynie na zmniejszenie ilości odpadów gromadzonych na wysypiskach śmieci. Jakie zatem jeszcze zalety posiada recykling?

  1. Zmniejsza on wycinkę drzew oraz pozyskiwanie surowców niezbędnych do wytworzenia kolejnych produktów z papieru, metalu, plastiku oraz szkła,

  2. recykling na dużą skalę pomaga zapobiegać zmianom i katastrofom klimatycznym,

  3. oszczędza energię – przy użyciu materiałów pochodzących z recyklingu zmniejsza się zużycie energii i koszty produkcji,

  4. popularyzowanie takich działań zmienia także gospodarkę – składnia producentów do wykorzystywania materiałów nadających się do przetworzenia i ponownego wykorzystania.

Trudności w systematycznym recyklingu

Nie znaczy to jednak, że recykling nie spotyka się z negatywnymi opiniami lub trudnościami, przez które rodziny z niego rezygnują. Pojawiają się również głosy na nie, przede wszystkim jeśli chodzi o systematyczne segregowanie śmieci – wymaga to powiem przygotowania odpowiednich pojemników, w których znajdą się osobno: szkło, papier, makulatura i plastik. Niestety nie w każdym domu jest miejsce na kilka dużych pojemników. Jednak i na to jest sposób. Obecnie, producenci domowych akcesoriów, wychodząc naprzeciw nowym ekologicznym trendom, oferują dzielone pojemniki, niewiele większe od tych tradycyjnych. Kolejnym argumentem przeciw jest brak odpowiedniej wiedzy na temat segregacji i stwierdzenie, że jest to trudny i czasochłonny obowiązek. Choć to też nie powinno być problemem, bo w Internecie dostępnych jest wiele poradników, jak segregować domowe śmieci, np. http://www.sawo-recykling.pl/. Nie potrzeba zatem specjalistycznego przygotowania. Wystarczy kilka praktycznych wskazówek, chęć do działania oraz do zadbania o środowisko, w którym żyjemy. A na te dwie ostatnie kwestie mamy wpływ tylko my sami, nikt inny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj