W przypadku posiadania szczura, wybór odpowiedniej klatki jest bardzo ważny. Dlatego wybrany produkt powinien być dobrze dopasowany do wszystkich potrzeb zwierzęcia. Warto dowiedzieć się, jaka powinna być dobra klatka dla szczura oraz na co szczególnie zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Wybór odpowiedniej klatki

Podczas hodowli szczurów powinno się unikać klatek oraz terrariów wykonanych z takich materiałów jak drewno czy szkło. Najlepszym rozwiązaniem będzie prosta klatka z metalowymi prętami, do której dołączona jest dopinana kuweta. Plastikową kuwetę dość prosto można wyczyścić, co jest zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania. W klatce z metalowymi drutami zapewniona będzie wentylacja powietrza na odpowiednim poziomie. Dzięki temu będzie można uniknąć gromadzenia się nieprzyjemnych zapachów.

Klatka dla szczura – na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru klatki dla szczura powinno się zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim kuweta w klatce powinna być dość pojemna i wysoka. Dzięki temu jej zawartość nie będzie wypadała na zewnątrz. Oprócz tego klatka dla szczura powinna być stworzona z nietoksycznych materiałów, a jej pręty nie powinny być malowane. Szczury to zwierzęta, które lubią gryźć, dlatego toksyczne elementy wyposażenia mogą stanowić dla nich spore zagrożenie i warto ich unikać. Klatka powinna być bezpieczna dla zwierząt, które się w niej znajdują, i stworzona wyłącznie z certyfikowanych materiałów.

Jakie powinny być wymiary klatki?

Klatka dla szczura powinna mieć odpowiednie rozmiary, aby zwierzę mogło w niej na co dzień swobodne funkcjonować. Szczur powinien mieć możliwość wyprostowania się w klatce, a nawet wspinania się po niej. Dlatego bardzo dobrym pomysłem będzie również klatka wielopoziomowa. Minimalna długość klatki dla szczura to sześćdziesiąt centymetrów, jednak najlepiej, jeśli będzie miała ona siedemdziesiąt. Optymalna szerokość klatki to czterdzieści centymetrów, a jej wysokość może być zróżnicowana. Najlepszym wyborem będzie klatka o wysokości od siedemdziesięciu do osiemdziesięciu centymetrów, jednak można zdecydować się również na wyższy produkt.

Ilość szczurów w klatce

Wielkość oraz specyfika wybranej klatki powinna być również dobrze dostosowana do ilości szczurów, które będą w niej przebywać. Wiele osób decyduje się na posiadanie więcej niż jednego szczura, ponieważ są to zwierzęta stadne, które najlepiej się czują w towarzystwie większej ilości osobników. W tym przypadku warto zdecydować się na większą klatkę niż dla jednego szczura. Wymiary klatki dla dwóch zwierząt nie powinny być mniejsze niż sześćdziesiąt centymetrów długości oraz czterdzieści centymetrów szerokości. Dzięki takim wymiarom klatki dwa szczury na pewno będą mogły się po niej bez przeszkód poruszać.

Konstrukcja klatki – na co zwrócić uwagę?

Kolejnym istotnym aspektem wyboru klatki dla szczura z całą pewnością jest jej konstrukcja. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na rozstaw prętów, ponieważ szczury mają zdolności przeciskania się nawet przez bardzo małe szczeliny. Optymalnym wyborem będzie rozstaw prętów co dwanaście milimetrów. Dzięki temu klatka będzie w odpowiedni sposób zabezpieczona i szczur na pewno się z niej nie wydostanie pod nieobecność właściciela.

Jakie wyposażenie wybrać?

Klatka dla szczura powinna mieć również odpowiednie wyposażenie, dlatego warto o ten aspekt zadbać. Najlepszym wyborem będą elementy stworzone z takich materiałów jak metal lub naturalne drewno. W obecnych czasach sprzedawane klatki są wyposażone w pewne stałe elementy. Wśród nich można wymienić półki, podesty oraz drabinki. Jednak można zdecydować się również na wyposażenie dodatkowe. Pewne elementy są w klatce niezbędne, a inne można traktować jako fantastyczne urozmaicenie czasu spędzanego w klatce przez szczura.

Wyposażenie podstawowe

Podstawowe wyposażenie klatki dla szczura obejmuje przede wszystkim przedmioty służące do picia oraz do spożywania pokarmów. Wśród nich wymienia się najczęściej specjalne poidełka oraz miseczki. Bardzo często stanowią one standardowe wyposażenie klatki, dlatego nie trzeba się martwić o kupowanie ich osobno.

Wyposażenie dodatkowe

W klatce dla szczura można również umieścić wszelkiego rodzaju wyposażenie dodatkowe, które będzie stanowiło atrakcję dla zwierzęcia. Wśród dodatkowych elementów można przede wszystkim wymienić domki, takie jak domek narożny lub domek piętrowy. Szczury będą się w nich mogły schować oraz odpocząć. Oprócz tego zwierzęta uwielbiają kołowrotki i hamaki, dlatego warto zastanowić się nad ich zakupem oraz montażem. Szczury to bardzo ruchliwe zwierzęta, dlatego aktywność na kołowrotku na pewno będzie dla nich doskonałym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj