Gromadzenie wody deszczowej na działce cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala to na sporą oszczędność i mniejsze zużywanie wody wodociągowej, mniejsze obciążenie systemu kanalizacyjnego i ochronę środowiska. Jakie są więc sposoby na gromadzenie wody deszczowej?

Dlaczego warto gromadzić wodę deszczową?

Zalet wykorzystania deszczówki jest wiele. Przede wszystkim gromadzenie wody deszczowej pozwala na mniejsze zużycie wody wodociągowej, co z kolei przekłada się na znaczne oszczędności. Dzięki temu zużywa się mniej wody wodociągowej, której ceny stale wzrastają. Wykorzystywać deszczówkę można na wiele sposobów, zależy to od sposobu, w jaki została ona pozyskana. Woda deszczowa sprawdza się do mycia samochodu, sprzątania, spłukiwania toalety, prania, podlewania trawnika itp. W dodatku taka woda nie jest odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji, co zmniejsza ryzyko miejscowych podtopień. Gromadzenie deszczówki to również ukłon w stronę ochrony środowiska. Wiele się w ostatnich latach mówi o tym, by oszczędzać wodę wodociągową.

Jak zbierać deszczówkę na działce?

Sposobów gromadzenia wody deszczowej jest kilka. Wśród nich wymienia się system domowo-ogrodowy. Dzięki niemu możliwe jest magazynowanie i wykorzystywanie deszczówki zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Pozyskana w ten sposób woda może być użyta do prania, spłukiwania toalety, sprzątania czy podlewania trawnika.

Decydując się na system ogrodowy, zakres wykorzystywania deszczówki zmniejsza się. Pozyskana w ten sposób woda przeznaczana jest do prac porządkowych wokół domu, mycia samochodu, podlewania trawnika.

Jest jeszcze system rozsączania wody deszczowej. Jest on stosowany wówczas, gdy nie została wykonana kanalizacja deszczowa lub ogólnospławna i nie ma zbiornika otwartego czy kanału. Wtedy konieczne jest zamontowanie zbiornika systemu rozsączającego.

W sprzedaży dostępne są także systemy naziemne. Montuje się je w pobliżu rur spustowych, z których woda spływa do zbiornika naziemnego. Wybór takich pojemników na deszczówkę jest ogromny. Różnią się one między sobą kształtem, wielkością, kolorystyką i fakturą. Dodatkowo wyposażone są w specjalne filtry do wody deszczowej. Zbiorniki na deszczówkę są wykonane z wysokiej jakości polietylenu, który jest przyjazny dla środowiska. Są one wytrzymałe i odporne na działanie promieniowania UV. Niektóre z nich mogą pełnić również funkcję dekoracyjną. Niektóre zbiorniki na wodę deszczową imitują kamienie, upodabniają się do elewacji lub wyglądają jak beczki czy greckie wazy.

Gromadzenie deszczówki – system podziemny czy naziemny?

Wybór odpowiedniego systemu do gromadzenia deszczówki zależy od kilku czynników. Na rozbudowane systemy domowo-ogrodowe najczęściej decydują się osoby, które mają możliwość zamontowania zbiorników podziemnych i zużywają dużo wody, w gospodarstwach mieszka kilku domowników. Kluczowe jest również mieszkanie w rejonie, gdzie często pada i faktycznie można tej wody sporo nazbierać. Zbiorniki naziemne polecane są na mniejszych działkach, na których woda wykorzystywana będzie do przydomowych czynności. Takie pojemniki stawia się również przy domach, gdzie nie ma możliwości zamontowania rozbudowanego systemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj