Decydując się na dany gatunek zwierzaka domowego, musimy dobrze przygotować się na jego przybycie. Od poznania trybu życia, poprzez żywienie, aż po odpowiednią klatkę. Wielu ludzi nieprawidłowo interpretuje styl życia chomika, przez co popełniają podstawowe błędy. Mimo że chomik jest małym zwierzęciem oraz żyje od 3 do 4 lat, jest bardzo wymagający pod względem właściwej klatki. Jaka klatka dla chomika będzie najlepsza? W tym poradniku dowiesz się, jak wybrać dobrą klatkę dla chomika, dostosowaną do potrzeb tego małego gryzonia.

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze klatki dla chomika

 1. Zbyt mała klatka – wiele sklepów zoologicznych proponuje malutkie metalowe klatki, które w żadnym wypadku nie nadają się dla chomika.
 2. Więcej niż 1 osobnik w klatce – chomiki to samotniki. Nie powinno więc łączyć się ich nawet z własnym potomstwem.
 3. Niebezpieczny metalowy lub plastikowy kołowrotek.
 4. Brak piaskownicy.
 5. Piętra w klatce.
 6. Zła ściółka.
 7. Domek z plastiku.
 8. Brak domku.

Jaka klatka dla chomika będzie najlepsza?

W zależności od gatunku przyjmujemy następujące powierzchnie użytkowe, jakimi powinna wyróżniać się klatka dla chomika:

 • minimum 100 × 50 cm lub 5000 cm² powierzchni użytkowej — chomiki Dżungarskie, Campbella, Hybrydy oraz Syjamskie;
 • minimum 120 × 50 cm lub 6000 cm² powierzchni użytkowej — chomiki Chińskie i Roborowskie.

Więc jaka klatka dla chomika będzie najlepsza?

Sprawdź, jakie cechy powinna posiadać odpowiednia klatka dla chomika:

 • klatka powinna mieć 120×60 cm lub 7200 cm² powierzchni użytkowej — jest to optymalne wielkościowo lokum dla każdego gatunku chomika,
 • lokum powinno być długie i niskie,
 • piętra mogą być tylko i wyłącznie takie, które są zaraz nad ściółką, aby chomik nie zrobił sobie krzywdy.
jaka klatka dla chomika będzie najlepsza

Wyposażenie klatki dla chomika

 1. Ściółka – najlepsze są trociny odpylone, ściółki konopne lub ściółki lniane. Można śmiało pomieszać kilka rodzajów ściółek. Pellet jest zakazany, ponieważ jest twardy i niebezpieczny dla dość delikatnych łapek chomika. Minimalna warstwa ściółki to 15 cm, natomiast optymalna to 20 cm. Chomiki uwielbiają kopać w ściółce. Tak też śpią i gromadzą zapasy jedzenia.
 2. Piaskownica z piaskiem – o wymiarach minimum 10×20 cm. Jest to obowiązkowe wyposażenie klatki, ponieważ dzięki niemu futro chomika zachowuje odpowiednią higienę. Najlepszy jakościowo piasek to JR Farm, Multi Fit, Beaphar i Verse-Laga. Piaskownica może być wykonana ze słoika, naczynia ceramicznego lub drewnianego pudełka.
 3. Koniecznie kilka domków. Główny domek musi być z drewna, wielokomorowy oraz bez podłogi. Pozostałe domki można zrobić np. z połówek kokosa, domki z wodorostów, słomy i trzciny. Doskonałym pomysłem będzie zainwestowanie w jeden domek ceramiczny, aby w razie upałów chomik mógł w nim przebywać.
 4. Kołowrotek – minimum 20 cm dla chomików karłowatych i 28 cm dla syryjskich. Musi być pełna ściana z tyłu, a kołowrotek nie może posiadać tzw. efektu nożyc. Najlepszym rozwiązaniem jest kołowrotek drewniany.
 5. Tunele – mogą być z drewna, wodorostów, słomy i trzciny. Można również wykorzystać rolki po papierze toaletowym i ręczniku papierowym, ale nie mogą być perfumowane oraz zawierać nadruków.

Jeśli zależy Ci na tym, aby chomik dobrze czuł się w swoim otoczeniu, koniecznie sprawdź, jaka klatka dla chomika będzie najlepsza i kierując się naszym poradnikiem spraw swojemu małemu gryzoniowi wielką przyjemność!

1 KOMENTARZ

 1. Ja miałam kiedyś chomiczka Stefana. Mieszkał w dość sporym akwarium po rybkach, gdzie miał dużo ściółki i mógł zakopywać się do woli, miał chatkę z kokosa w której uwielbiał kimać no i miał koło do dzikich harcy w nocy. Czasami wkładałam mu rolkę po ręczniku papierowym i miał ja do czasu aż prawie całej nie pogryzł. Stefan żył 7 lat i był świetnym kompanem do jedzenia orzeszków <3 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj