Posiadanie psa to obowiązek oraz duża odpowiedzialność. W zamian za to zyskuje się wiernego przyjaciela, stróża oraz kompana do zabaw. W trosce o zdrowie psa konieczna jest prawidłowa pielęgnacja, zapewnienie mu zbilansowanej oraz urozmaiconej diety, codzienna porcja ruchu oraz regularna konsultacja weterynaryjna. Ponadto, psy potrzebują pozytywnego bodźcowania oraz nauki posłuszeństwa.

Nauka posłuszeństwa

Każdy pies potrzebuje wyznaczenia zachowań, które są dopuszczalne. W tym wypadku należy określić ścisłe granice pomiędzy akceptowalną aktywnością psa a zachowaniami, które nie są pożądane. Nie chodzi jednak o bardzo rygorystyczną tresurę, ani tym bardziej karcenie psa. Nauka posłuszeństwa powinna się raczej odbywać poprzez pozytywne bodźce i skojarzenia, w tym smakołyki dla psa.

Smakołyki dla psa

Smakołyki dla pupila stanowią nieodzowny element pozytywnego treningu. Dzięki nim psy chętniej współpracują z właścicielem oraz posłusznie wykonują wydawane przez niego polecenia. Nauka nowych umiejętności przebiega szybciej i bardziej efektywnie. Należy pamiętać również o tym, że taki pozytywny trening przynosi korzyści obopólne zarówno dla psa, jak i jego właściciela. Pies ma jasno określony typ czynności, które są akceptowane przez właściciela oraz takie, które nie są pożądane. W pierwszym przypadku może on być nagradzany porcją pieszczot oraz pysznym smakołykiem. Dla właściciela pozytywny trening daje możliwość spędzenia czasu ze swoim ulubieńcem, a ponadto dobrze ułożony pies jest fantastycznym kompanem zabaw, rodzinnych spotkań oraz codziennych spacerów, a posłuszeństwo przekłada się na bezpieczeństwo psa i jego właściciela.

Jakie smakołyki dla psa należy wybierać?

Podczas wyboru i zakupu smakołyków dla psa zawsze należy kierować się ich składem. Oczywiście, nie powinny być to produkty przeznaczone dla ludzi, lecz wyroby tworzone z myślą o naszych czworonożnych przyjaciołach. Wynika to przede wszystkim z faktu, że produkty kupowane w typowych sklepach spożywczych mogą w swoim składzie zawierać substancje niepożądane dla psa, a nawet dla niego szkodliwe. Wśród nich wymienić należy choćby sztuczne dodatki, polepszacze smaku, konserwanty, a nawet niektóre przyprawy. Ponadto, podczas zakupu specjalistycznych smakołyków dla zwierząt, należy wybierać produkty o dość prostym składzie, pozbawione zbędnych dodatków oraz przygotowane z wysokogatunkowych składników.

W szerokiej ofercie dostępnej w sprzedaży wyróżnić można między innymi: dobrej jakości kiełbaski, paszteciki, ciasteczka, suszone mięso, a nawet kosteczki, które pomagają utrzymać zęby psa w czystości. Warto zatem podkreślić, że smakołyki dla psa mogą spełniać bardzo różnorodną rolę. Mogą to być smakołyki treningowe, mogą one wpływać na higienę jamy ustnej psa, wreszcie, mogą stanowić urozmaicenie jego codziennej diety.

Smakołyki dla psa jako produkty uzupełniające dietę

Drobne przekąski dla psa nie mogą stanowić podstawy jego diety, a jedynie jej urozmaicenie. Pies potrzebuje bowiem odpowiednich ilości pokarmu o dużej wartości odżywczej, który bogaty jest w witaminy oraz minerały. Dobrej jakości smakołyki dla psa powinny zatem stanowić jedynie formę urozmaicenia i wartościowy dodatek do stosowanego codziennie zdrowego i w pełni zbilansowanego karmienia. Podstawą żywienia psa powinna być zatem sucha oraz mokra karma, a smaczny dodatek powinien być dostarczany jedynie w niewielkiej ilości. Przyjmuje się, że smakołyki mogą stanowić maksymalnie 10% ogólnego dziennego zapotrzebowania kalorycznego psa.

Ponadto, producenci smakołyków dla zwierząt zazwyczaj wskazują ich dopuszczalną dzienną porcję, która uzależniona jest między innymi od wielkości psa oraz poziomu jego aktywności. Warto przestrzegać wspomnianych zaleceń, ponieważ w przypadku stałego przekarmiania pupila można doprowadzić nie tylko do jego nadwagi, ale również problemów z poruszaniem się oraz ze zdrowiem.

Prawidłowy dobór smakołyków dla psa

Jak zaznaczono powyżej, godne polecenia smakołyki dla psa powinny być świeże oraz przygotowane z wysokogatunkowych składników. Muszą być one lekkostrawne oraz posiadać w swoim składzie białka zwierzęce, które mogą być bezpiecznie podawane psom borykającym się z nietolerancjami pokarmowymi. Ponadto, powinny być one również bogate między innymi w żelazo, wapń, magnez oraz potas. Dobrej jakości produkty posiadają również dodatek w postaci naturalnego błonnika, który nie tylko wspomaga pracę jelit, ale stanowi również źródło cennego prebiotyku.

W dobrych produktach dla psów zawartość barwników czy konserwantów jest znacznie ograniczona. Należy również pamiętać o tym, że podczas wyboru smakołyków dla psa ich wielkość oraz stopień twardości powinien być zawsze dobierany względem danego zwierzęcia. Inne smakołyki polecane są bowiem dla młodych psów, a inne dla dorosłych. Warto dodać, że niektóre przekąski umieszczane są w praktycznych opakowaniach, które pozwalają zachować świeżość produktu przez długi czas, w tym chronią go przed wilgocią. Należy zawsze pamiętać o tym, że prawidłowo dobrany, wysokogatunkowy, zdrowy i aromatyczny smakołyk z pewnością sprawi wiele radości naszemu przyjacielowi oraz przyczyni się do jego dobrej kondycji i zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj