Panele fotowoltaiczne są coraz częstszym elementem krajobrazu. Posiadając dom jednorodzinny, możemy zastanawiać się, czy nie będzie to dla nas korzystna inwestycja. Sprawdzamy, jak działa fotowoltaika oraz kiedy przyniesie ona zyski.

  1. Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
  2. Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?
  3. Jak wybrać moc paneli fotowoltaicznych?
  4. Czy fotowoltaika się opłaca?
  5. Jaką ofertę fotowoltaiki wybrać?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika jest obecnie odmieniana przez wszystkie przypadki. Czy jednak wiemy, na czym ona polega? Dzięki zastosowanej technologii możliwe jest, aby energia słoneczna została zamieniona na prąd elektryczny dla naszego domostwa, a nawet firmy.

W tym celu potrzebujemy przede wszystkim ogniowa słoneczne. Są one najczęściej zbudowane z półprzewodnikowych złączy. Pod wpływem promieni słonecznych następuje na nich przepływ prądu. Z kolei za obniżenie natężenia światła odbitego odpowiedzialna jest warstwa antyrefleksyjna, nanoszona na warstwę ogniową. Wykonana jest ona z materiału przeciwodblaskowego i umożliwia przedostawanie się większej ilości promieni słonecznej do ogniwa.

Następnym krokiem jest przekazanie prądu do falownika. To właśnie on odpowiada za przekształcenie prądu stałego na prąd zmienny, aby można było korzystać z niego w domowych gniazdkach.

Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne możemy spotkać na wielu dachach. Wynika to nie tylko z rosnącej popularności na samodzielne pozyskiwanie energii elektrycznej, ale również możliwości otrzymania dofinansowania. Ważnym elementem jest również ich dostępność i prosta instalacja. Panele fotowoltaiczne mogą być bowiem zamontowane na każdym dachu, gdzie tylko jest dobre nasłonecznienie.

Z instalacji fotowoltaicznej możemy skorzystać w przypadku pochyłego dachu, a także prostego. Istnieje również możliwość montażu na fasadzie lub na dachu połączone z fasadą. Nie zapominajmy również o umocowaniu paneli na gruncie. Jednakże ich działanie jest już ściśle powiązane z promieniowaniem słonecznym. Jeśli teren jest przysłonięty lub w ciągu roku jest niewiele miejsc dni słonecznych, panele będą działać mniej efektywniej.

Jak wybrać moc paneli fotowoltaicznych?

Określenie mocy paneli fotowoltaicznych to jednak z pierwszych decyzji, jaką musimy podjąć przed złożeniem zamówienia na ich montaż. Powinna ona być dobrana tak, aby nie przekraczała ona rocznego zużycia, a zatem być zoptymalizowana do naszego zapotrzebowania.

Pierwszym krokiem będzie sprawdzenie naszego zużycia. Pomogą nam w tym celu rachunki za prąd za ostatni rok. To właśnie na ich podstawie sprawdzimy, jak dużo energii elektrycznej wykorzystujemy w ciągu roku.

Posługując się systemem opustów, możemy założyć, że za każdy 1 KWh energii wprowadzonej do sieci będziemy mogli odebrać 0,8 kWh energii dla paneli o mocy maksymalnie 10 kWp. Po sprawdzeniu rocznego zużycia, zobaczymy czy instalacja fotowoltaiczna 6 kWp będzie dla nas optymalna, czy też zdecydujemy się na coś mocniejszego.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Na koniec warto zadać sobie pytanie, czy fotowoltaika się opłaca, a jeśli tak, to kiedy się zwraca. Wiele osób decyduje się na założenie paneli z uwagi na możliwość otrzymania dofinansowania. Dzięki nim ta inwestycja jest bardziej dostępna oraz opłacalna.

Ile wynosi dofinansowanie? Według programu Mój Prąd z 2019 roku możemy starać się o bezzwrotną dotację w kwocie 500 złotej dla podstawowej instalacji. Jej moc jednak nie może być większa niż 10 kWp. Pamiętajmy również, że dofinansowanie z tego programu przysługuje nam tylko wtedy, kiedy występujemy o nie jako osoba fizyczna, a nie firma.

Uzyskanie dotacji może jednak nie być takie proste. Dlatego też wiele osób decyduje na niskoprocentowe kredyty w ramach ofert ekologicznych dostępnych w wielu bankach. W wielu przypadkach rata jest porównywalna z zyskami. Po zamknięciu kredyty możemy już tylko czerpać same zyski z paneli fotowoltaicznej.

Kiedy jednak fotowoltaika się zwraca? Oczywiste jest, że przez kilka lat po instalacji, nie mamy zysków, ponieważ założenie paneli jest drogą inwestycją. Na zyski musimy poczekać kilka lat. Przyjmuje się, że instalacja o mocy 5 kPw zwraca się około po 7,5 roku. Podobny wynik osiągniemy w przypadku paneli 10 kWp.

Jaką ofertę fotowoltaiki wybrać?

Z uwagi na rosnącą popularność paneli fotowoltaicznych, wiele firm oferuje swoje usługi w zakresie montażu paneli. Pamiętajmy jednak, aby naszym głównym wyborem nie była cena. Jakość wykonania oraz dobra opinia to podstawa. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie oraz długi staż firmy.

Wybierając firmę do instalacji paneli fotowoltaicznych, warto kierować się sprawdzonymi wykonawcami, jak www.inovativ.pl. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zaufamy wykwalifikowanym instalatorom, którzy nie tylko dokonają montażu, ale również doradzą w podstawowych kwestiach i pomogą wybrać najlepszą opcję.

Czy warto decydować się na fotowoltaikę? Patrząc na obecne trendy, możliwość niezależności energetycznej jest dla wielu z nas kusząca. Nic dziwnego. Już po kilku latach odczujemy znaczne korzyści i mniejsze rachunki. Fotowoltaika to długoterminowa, opłacalna inwestycja, która wyznacza drogę ku przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj