Okres jesienny to czas na zadbanie o maszyny rolnicze. Część trzeba przygotować do przesezonowania, by wiosną i latem móc uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. O co dobrze jest zadbać i czy serwis wykonać samemu?

Konserwacja i zabezpieczenie maszyn jesień i zimę

Niektóre urządzenia w okresie jesienno-zimowym, mogą zostać odstawione do garaży, gdzie będą czekać na ponowne użycie aż do wiosny. W tym celu dobrze jest zatroszczyć się o ich kondycję, zwłaszcza po okresie użytkowania – w mniej lub bardziej intensywnym stopniu.

Przede wszystkim serwis należy wykonać zgodnie z zaleceniami producenta danej maszyny. W internecie również można znaleźć zalecenia, jaki prace konserwacyjne przy danym urządzeniu powinno się wykonać, jednak to zalecenia producenta są tutaj priorytetowe.

Ważne jest także, aby sprawdzić, czy poszczególne elementy urządzenia są sprawne, wymagają regulacji lub napraw. I tak np. w przypadku opryskiwaczy warto sprawdzić, czy pompa opryskiwacza nie ma wycieków oraz jaki jest wymagana jej konserwacja, czy np. rozpylacze eżektorowe lub inne są w dobrej kondycji, jaki jest stan przewodów, czy lanca nie ma nieszczelności, itp.

Każda maszyna będzie miała indywidualny tok dokonywania prac serwisowych, dlatego przed przystąpieniem do nich, warto dokładnie zapoznać się z procedurami.

Serwis maszyn rolniczych – samodzielnie czy z pomocą specjalisty?

Jeżeli posiada się odpowiednie narzędzia oraz wiedzę, można wykonać niektóre prace serwisowe samodzielnie. Jednak nie każdy posiada odpowiednie umiejętności, by wykonać prawidłowo konserwację urządzeń.

Wtedy warto zainteresować się usługami serwisu, który może wykonać niezbędne prace przy maszynach. Dobrze jest zasięgnąć opinii o polecanych warsztatach oraz mechanikach, którzy posiadają doświadczenie w naprawie maszyn, które planujemy przeserwisować.

Warto także dowiedzieć się, czy w przypadku korzystania z usług serwisu, można samodzielnie dostarczyć niezbędne części, jeżeli takowe posiada się np. w zapasie. Warto o to zapytać, gdyż dzięki temu może się udać zredukować koszty wykonania usługi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj