Termomodernizacja to słowo, które coraz częściej pojawia się w naszych mediach i naszym życiu. Polega ona na takim przygotowaniu budynku, aby jak najlepiej chronił przed zimnem lub gorącem, generując jednocześnie jak najmniejsze koszty. Poznaj bliżej jak działa termomodernizacja.
Dlaczego temperatura jest taka ważna?
Zarówno ludzie, jak i zwierzęta, potrzebują optymalnej temperatury do życia. Zazwyczaj można ją osiągnąć za pomocą odpowiednich systemów ogrzewania i klimatyzacji, które sprawiają, że oscyluje wokół optimum.
Dzięki odpowiedniej temperaturze możliwe jest funkcjonowanie na wysokim poziomie. Oznacza ono możliwość wykonywania wszystkich niezbędnych lub zaplanowanych przez człowieka działań bez nadmiernego zmęczenia, za to z odpowiednim poziomem skupienia i zaangażowania. Przekłada się więc na produktywność, wydajność, ale także czerpaną codziennie przyjemność.
Termomodernizacja – nie tylko ocieplenie
Dawniej jedynym sposobem na poprawienie parametrów cieplnych budynku było jego ocieplenie. Dziś termomodernizacja to coś więcej – to cały szereg czynności i procesów, które podejmowane są w celu ostatecznego zmniejszenia nakładów na energię. Latem, kiedy dni są gorące, będą to nakłady na klimatyzację i wentylację, zimą – podczas mrozów – koszty zapewnienia ogrzewania.
Pierwszym krokiem zawsze jest audyt – zbadanie i analiza, gdzie najwięcej energii cieplnej przechodzi z budynku do otoczenia i odwrotnie. Zazwyczaj miejscami tymi są tzw. mostki cieplne, takie jak okna i drzwi. Wówczas wymagają one wymiany i odpowiedniego izolowania. Innym źródłem strat mogą być same rury lub grzejniki – pierwsze z nich, jeśli są niezaizolowane, będą tracić ciepło jeszcze podczas transportu, dlatego koniecznie należy je zaizolować. Drugie należy wymienić, jeśli ich praca jest mało efektywna. Czasem warto skorzystać z zupełnie innego rozwiązania technologicznego niż standardowe kaloryfery, na przykład z ogrzewania podłogowego dla uzyskania większej efektywności.
Ostatnia część audytu to kwestie wentylacji, która również może przyczynić się do powstania strat. W tym przypadku warto skorzystać z możliwości instalacji mechanicznej wentylacji z rekuperacją, która pozwoli na odzyskanie możliwie jak największej ilości ciepła.
Jakie korzyści płyną z termomodernizacji?
Pierwszym, niepodważalnym atutem termomodernizacji, jest obniżenie kosztów, ponoszonych z powodu ogrzewania i klimatyzacji pomieszczeń. Dzięki wprowadzeniu zmian w całym budynku – uszczelnieniu go i instalacji bardziej wydajnych urządzeń – możliwe jest znaczne obniżenie rachunków w skali roku, co przez dziesiątki lat zamieszkiwania może oznaczać naprawdę dużą sumę.
Termomodernizacja budynków sprzyja także środowisku naturalnemu. Każdy, kto chciałby „dołożyć cegiełkę” do walki o bardziej ekologiczne otoczenie, powinien więc zdecydować się na zmiany w sposobie ogrzewania i izolacji domu. Dzięki temu jego zapotrzebowanie na energię elektryczną czy cieplną spadnie. W efekcie produkcja także będzie bardziej ograniczona – tym bardziej, im więcej domów zostanie poddanych termomodernizacji.
Te dwa argumenty bez wątpienia powinny przekonać każdego do podjęcia odpowiednich kroków, przygotowujących do wprowadzenia zmian. Zapraszamy na konsultacje z ekspertami!
fot. cels.pl