Drewno stosowane zarówno w dekoracji, architekturze ogrodowej, czy w ogóle wystawione na otwartej przestrzeni wciągu roku wystawione jest na ciężką próbę. Wilgoć, woda, wiatr, zmiany temperatury, słońce. To tylko część niszczących czynników, które niszczą drewniane elementy. Bez odpowiedniej pielęgnacji wszelkie drewniane konstrukcje prędko będą nadawały się do wymiany. Warto więc zainwestować w lazury i impregnaty. Kupno takich środków firmy Remmers będzie dużo tańsze niż wymiana czy naprawa, a pozwoli drewnianym elementom przetrwać wiele kolejnych lat.
Lazury do Drewna
Lazury do drewna Remmers to preparaty ochronno-dekoracyjne, które możemy wykorzystać do drewnianych konstrukcji trzymanych na otwartej przestrzeni. To odporne na mróz specyfiki na bazie żywic. Zabezpieczają one drewno przed niekorzystnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Dzięki nim na materiale tworzy się zewnętrzna, nieprzepuszczalna dla wody powłoka. Oprócz tego wnikają w drewno, tym sposobem tworząc dwuwarstwową ochronę. Na zabezpieczonej w ten sposób powierzchni zbierają się krople wody, które nie są już w stanie wniknąć do wewnątrz. Tak też lazury zachowują naturalne walory i strukturę drewna.
Wytworzona przez lazury powłoka pozwala cały czas oddychać drewnu, dostosowując się do jego zmian objętościowych. Nie pęka więc nawet gdy drewno odrobinę spuchnie od wilgotnego powietrza. Poza tym ma matowy, satynowy wyraz, przyjemny dla oka. Jednak trzeba wiedzieć, że lazura nie ukryje wad, czy uszkodzeń drewna. Lazura jedynie podkreśla walory surowca, takie jak usłojenie i estetyczny układ sęków. To jej działanie dobrze sprawdza się chociażby na drewnianych podłogach, które zyskują na wyglądzie i dużo łatwiej się je później czyści.
Lazury nie mają w swoim składzie porcji biocydów, która zapewniła by pełną ochronę drewna. Dlatego świeże drewno najlepiej najpierw pokryć bezbarwnym impregnatem. To powinno zapewnić mu odpowiednią ochronę. Głównie przed pleśniami, grzybami, sinizną, owadami, które osłabiają żywotność i trwałość drewna, a co za tym idzie wytrzymałość i funkcjonalność elementów z niego wykonanych. Środki te wnikają w drewno, nie pozbawiając go zbytnio naturalnego wyglądu, a jedynie zabarwiając je w danym odcieniu lub, o ile są bezbarwne, jedynie tworząc ochronne warstwy.
Jednak nie wszystkie elementy drewniane wymagają impregnacji. Wiele z nich jest już tym sposobem zabezpieczana w ostatniej fazie ich produkcji. Tyczy się to głównie drewna konstrukcyjnego i przeznaczonego na zewnątrz – ozdoby ogrodowe, elementy architektoniczne. Co zatem powinniśmy impregnować sami? Kiedy jest to konieczne? Przy surowym drewnie, ale także by zabezpieczyć je ponownie po paru latach. Zwyczajowo impregnacja zabezpiecza na 5 do 8 lat. Po upływie tego czasu należy ponowić zabieg, jeśli zależy nam na wyglądzie i funkcjonalności drewnianych elementów.
Impregnaty do drewna – jak wybrać?
Na rynku dostępne są za równo impregnaty bezbarwne, jak i koloryzujące. Możemy więc zachować naturalny koloryt zabezpieczanego drewna lub w wybrany sposób wzmocnić, a nawet zmienić oryginalny kolor. Intensywność efektu będzie zależała nie tylko, od impregnatu, ale i jakości drewnianej powierzchni. Naturalnie ciemnego drewna nie rozjaśnimy za pomocą impregnatu.
Lazury i impregnaty mają z zasady inne przeznaczenie. Dlatego jeśli prawidłowo chcemy zadbać o drewno, powinniśmy stosować zarówno środki ochronne, jak i dekoracyjno-pielęgnacyjne. Wszystko to, a także wiele innych stosownych preparatów do obróbki drewna znajdziemy w profesjonalnym sklepie Remmers.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o impregnacji powierzchni drewnianych, zapraszamy na stronę naszego Partnera: Timber Market – Lazury Remmers.