Wrzesień to miesiąc, w którym ogród będzie przygotowywany na nadejście jesieni i zimy. To czas na rozpoczęcie prac, które zaowocują tym, że ogród znakomicie przetrwa najzimniejsze miesiące i na nowo rozkwitnie wiosną.

Jakie prace w ogrodzie koniecznie trzeba przeprowadzić we wrześniu? Jak przygotować ogród na zimniejsze miesiące?

Podlewanie roślin

We wrześniu, niezależnie od pogody, należy obficiej podlewać wszelkiego rodzaju rośliny zimozielone, np. różaneczniki. Pozostałe rośliny nie potrzebują zbyt dużych ilości wody, pod warunkiem, że wrzesień nie obfituje w upały. Kiedy miesiąc będzie upalny, konieczne będzie regularne i intensywne podlewanie. W przeciwnym razie rośliny mogą ulec przesuszeniu, co prowadzi do ich niepełnego przygotowania do zimy. Dodatkowo, w trakcie nocnych przymrozków będą przemarzały.

Rośliny cebulowe warto sadzić we wrześniu

Wrzesień jest idealnym miesiącem do sadzenia wszelkiego rodzaju roślin cebulowych, których okres kwitnięcia przypada na wiosnę. Można tutaj wymienić choćby tulipany czy krokusy. Przed sadzeniem roślin cebulowych, należy koniecznie sprawdzić jakość cebulki. Powinny być one duże, zdrowe, bez jakichkolwiek uszkodzeń. Dodatkowo dobre cebulki nie mogą posiadać korzeni, a także wyrośniętych liści. Przed zasadzeniem, warto cebulki starannie namoczyć w dedykowanym roztworze preparatu grzybobójczego.

Przygotowanie gleby na okres jesienno-zimowy

W miesiącu wrześniu dobrze jest starannie przygotować glebę. Chcąc przygotować ziemię pod nowe drzewa czy krzewy owocowe, koniecznym jest dokładne odchwaszczanie gleby, dodanie do niej kompostu lub nawozu, a także niezwykle staranne przekopanie.

Posiadając warzywnik w ogrodzie, obowiązkowym będzie przekopaniem w nim całej gleby. Przez dokładność wykonania prac rozumiem wykonanie tzw. orki przedzimowej. To głębokie przekopanie ziemi, które gwarantuje odporność na mroźne miesiące, a także lepszą przepuszczalność.

Rośliny sezonowe i wrażliwe. Co z nimi we wrześniu?

Wszelkiego rodzaju rośliny sezonowe, w szczególności letnie, powinny zostać usunięte. Ich pozostawienie spowoduje, że dość szybko uschną, co przełoży się na niezbyt przyjemną estetykę w ogrodzie. Rośliny wrażliwe, które do tej pory znajdowały się w ogrodzie, warto przenieść w inne miejsce. Agawy lub np. kaktusy, dobrze jest postawić w miejscach osłoniętych, czy na werandzie. Będą miały tam zdecydowanie lepsze warunki do dalszego rozwoju.

Wrzesień, czyli czas przycinania krzewów i drzew owocowych

Wszystkie drzewa oraz krzewy owocowe powinny zostać dokładnie przycięte we wrześniu. Koniecznie trzeba usunąć najstarsze pędy, gałęzie, które się krzyżują lub rosną ku górze. Na krzewach lub drzewach owocowych można znaleźć pojedyncze zepsute owoce. Koniecznie należy się ich pozbyć, pod żadnym pozorem nie wykorzystywać do przygotowania kompostownika.

Odpowiednie cięcia czekają również żywopłoty, szczególnie te liściaste. Właśnie we wrześniu najlepiej jest dokonać prac związanych z ich formowaniem. Jakiekolwiek odkładanie tego zadania na później, będzie skutkowało wolniejszym przygotowaniem się żywopłotów na czas zimowy, co może spowodować ich przemarznięcie.

Prace przy trawniku

Warto przygotować nowy trawnik. Właśnie we wrześniu najlepiej jest zorganizować siew, gdyż to optymalny czas na to, aby nasiona odpowiednio się zaadaptowały. Posiadając gotowy trawnik, koniecznym do wykonania jest jego nawożenie. Wrzesień to tak naprawdę ostatni miesiąc w roku, kiedy tego typu praca przyniesie korzyści. Nie wolno również zapominać o regularnym koszeniu, a w przypadku ubytków, warto je uzupełnić.

Meble ogrodowe i ich konserwacja

Kolejnym zadaniem do wykonania jest odpowiednie przygotowanie mebli ogrodowych. We wrześniu, jak i kolejnych miesiącach nie będą raczej używane, dlatego warto dokładnie je wyczyścić, usunąć wszelkiego rodzaju usterki. W przypadku posiadania mebli drewnianych doskonałym pomysłem jest ich zaimpregnowanie.

Artykuł przygotowany we współpracy z: http://rododendrony.com.pl/porady

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj