W każdym urządzeniu znajdziemy taki element, który śmiało możemy skategoryzować jako ten kluczowy. W przypadku opryskiwaczy, tym elementem bez wątpienia jest pompa, pełniąca rolę serca tego urządzenia. Jednakże pompa jak i serce, z czasem tracą swoje właściwości i trzeba im pomóc.

Pompa – czyli centrum każdego opryskiwacza

Zgodnie z definicją, opryskiwacz jest zaawansowanym urządzeniem rolniczym, służącym do opryskiwania. Stosowany jest w przypadku ochrony chemicznej oraz nawożeniu wszelkich roślin uprawnych, drzew oraz krzewów, dzięki czemu jest niezwykle uniwersalny.

W skład każdego opryskiwacza wchodzą następujące części:

  • pompa,
  • rozpylacz (lub zestaw rozpylaczy),
  • ciecz robocza.

Zadaniem pierwszego z.wyżej wymienionych elementów opryskiwacza, czyli pompy, jest dostarczenie danej ilości cieczy do zasilania rozpylaczy, oraz odpowiedniego mieszadła i pozostałych odbiorników, takich jak: rozwadniacz, płuczka itp.

Rodzaje i zastosowanie opryskiwaczy

Jedną z podstawowych funkcji opryskiwaczy, jest wykonywanie tzw. oprysków ze środkami chwastobójczymi, które chronią rośliny i niszczą wszelkie owady, pasożyty i patogeny. Ponadto, opryskiwacze nawożą również uprawy przy pomocy tzw. nawozów ciekłych, które zapewniają korzyści w postaci lepszego wchłaniania. Sprzęt tego typu wykorzystywany jest również przy rozpylaniu wszelkich środków wpływających na lepszy wzrost roślin.

Sprzęt rolniczy, jakim są opryskiwacze, dzieli się na kilka kategorii. Ze względu na odmienną metodę transportu wyróżnia się opryskiwacze: samojezdne (będące odrębnymi pojazdami), polowe zawieszane, oraz polowe zaczepiane.

Patrząc przez pryzmat samego zastosowania opryskiwaczy wyodrębnione zostały takie rodzaje jak: opryskiwacze ULV, sadownicze, specjalistyczne, oraz ogrodnicze, które dodatkowo dzielą się na kompresyjne i plecakowe.

Każdy z wyżej wymienionych. opryskiwaczy odnajduje się w innych warunkach, dlatego przy zakupie należy szczególną uwagę zwrócić na rodzaj wybieranego sprzętu rolniczego, aby uniknąć przykrych komplikacji w przyszłości.

Prawidłowa regeneracja pomp opryskiwaczy

W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania pompie, należy o nią odpowiednio zadbać, szczególnie w okresie posezonowym. Czynnościami koniecznymi jest: spuszczenie wody w okresie zimowym oraz wymiana oleju w skrzyni korbowej. Należy na te 2 elementy zwrócić szczególną uwagę, gdyż są one częstymi powodami usterek w opryskiwaczach, a wtedy czeka nas szukanie części do regeneracji pompy spryskiwaczy.

W okresie, w którym opryskiwacz jest często używany, również należy pamiętać o kilku elementach, które pozwolą bez problemów z niego korzystać. Są to m.in. czynności polegające na sprawdzeniu poziomu oraz jakości oleju. stanu łożyskowania. szczelności i ciśnienia w powietrzniku. Regularne sprawdzanie ww. podzespołów pozwala uniknąć nieprzewidzianych usterek, i dłużej użytkować opryskiwacz.

W przypadku, gdy opryskiwacz przejawiał będzie oznaki uszkodzenia, niezbędna może okazać się wymiana pompy. Na stronie agroplast.pl znajduje się szeroki wachlarz ww. podzespołu, który z pewnością sprawdzi się w tym typie sprzętu. Ponad to, znajduje się tam również wiele innych elementów rolniczych, którymi warto się zainteresować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj