Projekt ogrodu i niewielkich wymiarach wymaga zachowania umiaru i konsekwencji. W małych ogrodach niezwykle ważną rolę odgrywają detale. Duże nagromadzenie różnych roślin, kolorów oraz elementów małej architektury wprowadza wrażenie chaosu i zagracenia przestrzeni.

Projekt ogrodu o małych wymiarach powinien starannie wykorzystywać przestrzeń. Warto uwzględnić w nim niskie, kamienne murki pozwalające na oddzielenie poszczególnych części ogrodu. Urządzenie małego ogrodu wymaga dobrania odpowiednich kwiatów. Zaleca się unikać roślin o silnym i ekspansywnym wzroście, gdyż niekorzystnie oddziałują na gatunki wolniej rosnące.

Projekt ogrodu o małych wymiarach – zasady urządzania

Projekt ogrodu pozwala na zwizualizowanie koncepcji i zobaczenie planowanych efektów końcowych. Może okazać się niezwykle przydatny przy urządzaniu ogrodów o niewielkich wymiarach, które wymagają dobrze rozwiniętego zmysłu przestrzennego i umiejętności planowania. W projekcie małego ogrodu nie należy przesadzać z ilością różnych elementów, co wprowadza niepotrzebny chaos. Istotną kwestię w projekcie ogrodu o niewielkich wymiarach stanowi ogrodzenie, które powinno być wizualnie delikatne, np. wykorzystujące ażur. Dobrym rozwiązaniem jest również obsadzenie ogrodu zielenią. Wskazane jest natomiast unikanie masywnych i topornych ogrodzeń, które optycznie zmniejszają powierzchnię ogrodu. W małych ogrodach warto stosować niskie, kamienne murki służące oddzielaniu od siebie poszczególnych części ogrodu. Taki element porządkuje otoczenie i tworzy czytelną, a jednocześnie dynamiczną kompozycję. Skutecznym sposobem na wizualne zwiększenie powierzchni małego ogrodu jest umieszczenie w nim krętych i zaokrąglonych ścieżek.

Projekt małego ogrodu – jakie wybrać rośliny?

W projekcie ogrodu o małych wymiarach niezwykle istotną kwestią jest dobór odpowiednich roślin. Czynnikami ograniczającymi są przede wszystkim docelowy rozmiar i siła wzrostu. Kwiaty powinny być również dopasowane pod względem zgodności kompozycyjnej z innymi gatunkami. W małych ogrodach doskonale sprawdzają się rośliny o dekoracyjnych liściach, gdyż są atrakcyjne przez cały sezon. Przy wyborze drzew, krzewów i bylin warto zdecydować się na gatunki zimozielone. W małych ogrodach dobrze prezentują się kwiaty o jasnych i stonowanych kolorach, które rozświetlają ogród, a jednocześnie prowadzą do jego optycznego powiększenia. Pożądana jest niewielka ilość drzew ze względu na konieczność uniknięcia całkowitego zacienienia ogrodu. W projekcie ogrodu o małych wymiarach zaleca się uwzględnić rośliny o długim okresie kwitnienia. Niewskazane jest wprowadzanie dużej liczby rozmaitych gatunków. Lepiej sprawdza się sadzenie w grupach różnych odmian tej samej rośliny.

Czytaj także: Katalog roślin – kwiaty pnące na balkon i taras

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj