Pergole do ogrodu są konstrukcjami, które łączą zadania estetyczne i funkcjonalne. To zadaszona przestrzeń na wolnym powietrzu, którą możesz wykorzystać na różne sposoby. Sprawdzi się w każdym ogrodzie: gdy chcesz stworzyć strefę spotkań dla całej rodziny i przyjaciół oraz gdy szukasz sposobu na pięknie wyeksponowane rośliny pnące. Dzisiaj nie myślimy już o pergoli wyłącznie przez pryzmat prostej konstrukcji ogrodowej, gdyż ma ona znacznie większe możliwości. Sprawdzamy, jakie.

  1. Pergola – różne rodzaje
  2. Czym kierować się, dopasowując pergole ogrodowe?
  3. Jaka powinna być funkcjonalna i nowoczesna pergola ogrodowa?

Jeśli pergole rzeczywiście mają wzbogacić twój ogród wizualnie, warto pomyśleć o nich jako o większej całości. Pomyśl o całościowej aranżacji ogrodu, znajdujących się w nim roślinach i małej architekturze. Weź pod uwagę także okna PCV lub drewniane, drzwi zewnętrzne, ogrodzenie posesji.

Pergola – różne rodzaje

W zależności od tego, jak prezentuje się twój dom i działka, możesz dokonać bardzo różnego wyboru. Pergole występują w wielu wariantach: zarówno jako prosta ścianka oddzielająca taras czy ścieżkę od pozostałego obszaru, jak również jako zadaszenie tarasu.

Klasyczne pergole do ogrodu z drewna można pomalować na dowolny kolor, dzięki czemu dobrze dopasują się wizualnie do otoczenia. Coraz większą popularnością cieszą się pergole aluminiowe. Zastosowany materiał gwarantuje wysoką odporność na wpływ czynników mechanicznych i biologicznych, w tym także na korozję. Dzięki temu konstrukcja przez długi czas prezentuje się doskonale i będzie służyć przez lata.

Czym kierować się, dopasowując pergole ogrodowe?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, pergola ogrodowa powinna być dostosowana do całości wystroju pod względem wizualnym. Pod uwagę warto wziąć także właściwości materiału oraz przewidziane dla pergoli zastosowanie. Nieco inne cechy mają znaczenie, gdy szukasz po prostu podpory i możliwości wyeksponowania roślin, inne zaś, gdy pergola na tarasie ma ułatwić przyjemny wypoczynek. W zależności od budowy, pergola może chronić przed deszczem czy słońcem.

Jaka powinna być funkcjonalna i nowoczesna pergola ogrodowa?

Nie kieruj się wyłącznie ceną, wybierając odpowiednią konstrukcję. Nowoczesne pergole są przede wszystkim trwałe i solidnie wykonane. Na rynku znajdziesz pergole zaprojektowane w taki sposób, by elementy montażowe znajdujące się na podporach nie były widoczne, co korzystnie wpłynie na estetykę całości. Nowoczesne pergole ogrodowe i tarasowe mogą być wyposażone w szereg dodatków zwiększających ich funkcjonalność. Mowa tu między innymi o systemach przesuwnych, oświetleniu czy promiennikach podczerwieni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj