Gdy zaczynają się roztopy, a temperatura na zewnątrz powoli się podnosi, na zwierzaki domowe czekają nowe zagrożenia. Przed czym powinieneś zabezpieczyć swojego pupila wiosną? Jak powinna wyglądać pielęgnacja psów i kotów o tej porze roku?
Wysoka trawa – kleszcze i inne zagrożenia
Pierwsze symptomy wiosny wiążą się z masowym pojawieniem się kleszczy. Pajęczaki budzą się do życia już przy czterech stopniach na plusie, dlatego gdy tylko znikają mrozy, warto pomyśleć nad zabezpieczeniem futrzaków przed kleszczami.
Niestety, podczas spacerów zagrożeniem dla pupili są nie tylko pasożyty zewnętrzne. To także budzące się do życia rośliny, które mogą być trujące lub w jakiś sposób niebezpieczne, zwłaszcza dla biegającego luzem psiaka. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o wysokich trawach i kłosach, które mogą dotkliwie ranić zwierzę wbijając się w skórę czy uszkadzając truflę nosa lub oko. Choć zagrożenie może wydawać się niewielkie, kłos, który dostanie się w głąb ciała psa może powodować obrzęk oraz zakażenie.
Groźne mogą być także dzikie zwierzęta, które także budzą się do życia. Bliski kontakt z żabą, wężem czy dzikiem może skończyć się bardzo źle dla twojego pupila, dlatego warto zachować czujność i wiedzieć co robić w wypadku takiego spotkania.
Na obszarze miejskim problemem mogą być także różnego rodzaju trutki czy niebezpieczne przedmioty podrzucane przez okolicznych mieszkańców, takie jak kiełbasy naszpikowane szpilkami czy nafaszerowane trującym granulatem.
Ochrona i pielęgnacja psich łap
Psie łapy przez cały rok narażone są na różne zagrożenia. Zimą jest to kontakt z solą do posypywania dróg, która dotkliwie rani łapy, latem rozgrzany asfalt parzący podeszwy, a wiosną i jesienią szkodliwe opryski oraz nawozy.
Jak chronić psie łapy przed tym zagrożeniem? Przede wszystkim warto wybierać miejsca z dala od oprysków oraz monitorować ogłoszenia na temat planowanych działań w terenach spacerowych. Dobrze mieć pod ręką wilgotne chusteczki do szybkiego przetarcia opuszków w czasie spaceru, a po powrocie ze spaceru – dokładnie umyć łapy. Jeśli istnieje ryzyko, że w twoim terenie znajdują się szkodliwe substancje, możesz również zaopatrzyć się w specjalne buty, które odseparują opuszki od podłoża.
Wiosną zagrożeniem może być także wszechobecne błoto, zwłaszcza w miejscach takich jak wybiegi dla psów. Zwierzę, które z dużą prędkością wpadnie w poślizg na śliskiej nawierzchni może łatwo nabawić się kontuzji ortopedycznej lub złamania pazura. Aby tego uniknąć warto zmniejszyć ilość szaleńczych pościgów podczas wyjątkowo błotnistej pogody oraz pilnować regularnego przycinania pazurków.