Dzieci w początkowych latach życia rosną średnio osiem centymetrów rocznie. W okresie dorastania występuje u nich również zwiększone zapotrzebowanie na sen. Okazuje się, że najmłodsi przesypiają niemal połowę swojego dzieciństwa – około 10 godzin dziennie. Tyle według specjalistów wynosi ich realne zapotrzebowanie na odpoczynek. Obie te cechy, jakie możemy przypisać dzieciom, wiążą się z potrzebą posiadania wygodnego łóżka o odpowiedniej długości. Jako rodzice możemy wymieniać co jakiś czas mebel, albo postawić na coraz popularniejsze rozwiązanie, jakim jest tzw. łóżko rosnące. Czy będzie ono dobrym wyborem dla pociechy? Postanowiliśmy zbadać ten temat.

Łóżeczka dziecięce – rodzaje i warianty

Zakup łóżeczka dla dziecka nie jest łatwą decyzją, szczególnie iż na rynku dostępnych jest wiele modeli oraz wariantów mebli dla najmłodszych. Różnorodne produkty można jednak ściśle dopasować do potrzeb dziecka, stylu urządzenia przestrzeni czy dostępnego budżetu. To sprawia, że warto dokładnie przemyśleć taki zakup, gdyż od niego będzie zależał m.in. komfort snu malucha. Przede wszystkim należy określić czy łóżeczko ma być przeznaczone dla najmłodszych dzieci, czy też szukamy czegoś dla dorastających pociech. W pierwszym przypadku mamy do wyboru m.in. tradycyjne łóżeczka niemowlęce. W asortymencie wielu sklepów dostępne są także łóżka dostawne, które mogą być dołączane do innych mebli wypoczynkowych. Takie rozwiązanie ułatwia opiekę nad maluchem i jest polecane dla rodziców, którzy chcą być blisko swojego dziecka. Coraz popularniejszym trendem stają się także łóżka wielofunkcyjne, które składają się z wielu modułów. Te z kolei można dowolnie przekształcać i dopasowywać do wzrostu. Stąd też wzięła się ich nazwa – łóżka, które rosną razem z dzieckiem. Jak każdy produkt, tak i ten posiada różne zalety i wady. W jakich przypadkach takie rozwiązanie będzie najlepsze?

łóżeczko dziecięce

Zalety łóżka rosnącego dla najmłodszych

Łóżeczka dziecięce, które rosną, stanowią uniwersalny sposób na wyposażenie przestrzeni. Sprawdzą się w pomieszczeniach, w których dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, aby z czasem rozbudować łóżko o kolejne moduły. Warto w tym momencie zaznaczyć, iż większość mebli dostępnych jest w zestawie, dzięki czemu nie musimy się martwić o nabywanie dodatkowej pościeli czy materaców w kolejnych latach życia dziecka. Łóżko rosnące dopasowuje się do poszczególnych etapów rozwoju pociechy. Dzięki temu jest to spora oszczędność pieniędzy – nie musimy wymieniać mebla co rok, dwa czy trzy lata. Wpływa to na mniejsze zużycie surowców, co jest ważnym parametrem dla osób, które budują rodzinną świadomość ekologiczną. Kolejną zaletą jest oszczędność czasu. Nie musimy tracić wielu godzin w trakcie wybierania kolejnego modelu do dziecięcego pokoju. 

Minusy łóżek, które rosną razem z dzieckiem

Dzieci szybko się nudzą, szczególnie w początkowym okresie rozwoju. Lubią one zmiany i częste zmienianie wystroju pokoju. Zakup łóżka rosnącego niejako wyklucza taką możliwość. W tym wypadku musimy ograniczyć się także do uniwersalności modelu – tak, aby dla dorastających pociech takie łóżko nie było obciachem. Niewątpliwą wadą jest zatem trudność z personalizacją i dopasowaniem do preferencji dziecka. Łóżka, które rosną razem z dziećmi, są w dużej mierze bardzo trwałe – tworzy się je po to, aby wytrzymały przez długi czas. Warto jednak pamiętać, że wszystko ma swoją wytrzymałość, dlatego w przypadku brykających maluchów może się okazać, iż taki produkt po pewnym czasie po prostu się zużyje. Czy zatem warto kupić taki mebel wypoczynkowy dla pociechy? To całkiem dobry pomysł, o ile nie przeszkadzają nam wyróżnione wyżej minusy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj