Na naszym rynku dostępny jest duży dobór wilgotnościomierzy do zboża, poprzez co każdy z rolników może odnaleźć urządzenie odpowiadające indywidualnym potrzebom. Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje wilgotnościomierzy. W pierwszym rodzaju narzędzi mierzona jest wilgoć pełnych ziaren (metoda pojemnościowa), w drugim natomiast, wymiarom poddawane są ziarna rozkruszone (metoda rozkruszowa). Pomiarom może być poddawana pełna skala zbóż, roślin strączkowych lub oleistych z których każde posiada własne dane wartości pomiarowe. Sprawdź, jaki wilgotnościomierz do zboża wybrać.

Narzędzia do pomiaru wilgoci zboża na żniwa

Żniwa to jeden z istotniejszych wydarzeń w pracy każdego rolnika. Odbywają się one latem, gdy temperatura powietrza oraz brak częstych opadów deszczu sprzyja wysychaniu zboża. Żniwa polegają na zbieraniu plonów, szczególnie zbóż. Po ich ukończeniu jest mnóstwo zwyczajów połączonych ze żniwami. Należą do nich między innymi: Zażynki oraz Dożynki. By jednak móc się nimi cieszyć istotne jest, by każdy gospodarz miał we własnym gospodarstwie choć jedno narzędzie do pomiaru wilgoci zboża, jakim jest wilgotnościomierz. Posiadanie go pozwala na zapobiegnięcie ewentualnych strat w zbiorach, sprowadzonych dostaniem się do nich wilgotności czy wody.

Miernik wilgotności ziarna – jak funkcjonuje?

By skorzystać z wilgotnościomierza do zboża, wystarczy włożyć ziarna w zbiorniku. Zwykle te narzędzia mają dość dużą zawartość, by korzystanie spośród nich było wygodne. Zbiornik winien być pełny, po to, aby wynik można było uznać za skuteczny. Po nałożeniu na niego powierzchni, miernik wilgoci zboża przeprowadzi ocenę.

wilgotnościomierz do zboża jaki wybrać

Typy wilgotnościomierzy do zboża?

Wyróżniamy dwa typy wilgotnościomierzy do zboża:

  • wilgotnościomierze pojemnościowe,
  • wilgotnościomierze rozkruszkowe.

Pierwszy typ mierzy wilgotność w pełnym ziarnie, które wystarczy nasypać do specjalnej miarki. Mnóstwo osób uważa tę technikę za zdecydowanie łatwiejszą oraz wybiera oczywiście ów typ wilgotnościomierza. Z kolei, by skorzystać z typu rozkruszkowego, początkowo należy ziarno rozkruszyć, by naruszyć jego budowę. Mnóstwo wskazuje na to, iż modele rozkruszkowe są zdecydowanie bardziej dokładne od rodzajów pojemnościowych, natomiast należy mieć świadomość, iż warianty pojemnościowe również są niezwykle precyzyjne i dokładne w wykonywaniu pomiarów.

Jaki wilgotnościomierz do zboża wybrać?

Zakup odpowiedniego wilgotnościomierza ziarna to inwestycja na lata, jaka szybko się opłaci. Na rynku znajduje się mnóstwo typów wilgotnościomierzy do zboża. Aczkolwiek pośród mierników wilgoci stosujących technologię pojemnościową, godnym uwagi jest urządzenie każdej szanowanej marki. Wilgotnościomierz profesjonalny zwykle zaopatrzony jest w czytelny wyświetlacz z wielkimi cyframi. Dedykowany jest do badania poziomu wilgoci 16 typów ziaren i nasion w trakcie żniw, suszenia oraz przechowywania.

1 KOMENTARZ

  1. Stosuję wilgotnościomierz rozkruszkowy i jestem zadowolony. Jeszcze nie miałem problemu z tym, że zboze było za wilgotne i zbutwiało

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj