Budowa domu lub jego modernizacja to bardzo duże zadanie. W tym czasie trzeba podjąć mnóstwo decyzji, a niektóre z nich niestety nie dotyczą tylko i wyłącznie funkcjonalności pomieszczeń czy ich wystroju. W końcu dom musi nie tylko dobrze wyglądać, ale też dobrze służyć. Istotna decyzja dotyczy między innymi sposobu ogrzewania oraz całej niezbędnej infrastruktury, która jest do tego potrzebna. Inwestorzy długo zastanawiają się nad tym, w jakie pompy ciepła zainwestować, gdzie je ulokować, jak prawidłowo dobrać je w zależności na przykład od metrażu domu. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby inwestycja była najlepszą z możliwych.
Pompy ciepła do domu
Można samodzielnie przeczytać cały internet i nadal nie do końca wiedzieć, na jaką pompę ciepła się zdecydować. Jeżeli zatem ma się większe problemy z podejmowaniem takich istotnych decyzji, lepiej po prostu skonsultować się ze specjalistą. Osoby zajmujące się sprzedażą pomp mają bowiem w tak zwanym małym paluszku wszystkie najważniejsze informacje dotyczące parametrów technicznych. Pomogą je porównać i wybrać te rozwiązania, które z różnych względów będą najlepsze. Wreszcie w zależności od budżetu, którym dysponuje się na ten zakup, również wskażą produkty, które charakteryzują się najlepszym stosunkiem jakości do ceny.
Od czego zależy wybór pompy ciepła?
Wybór pompy ciepła zależy od tego, do czego będzie mam ona potrzebna. Dla niektórych pompa jest wyposażeniem niezbędnym do tego, by w domu była ciepła woda. Dla innych to też sposób ogrzewania całego domu, który ma konkretny metraż. Decydując się zatem na jedno z rozwiązań, trzeba dokładnie określić, w jakim celu się ją montuje. Istotne jest również miejsce, w którym ulokujemy naszą pompę. W zależności od powierzchni działki, można zdecydować się na gruntowe pompy ciepła lub też powierzchniowe pompy ciepła. W niektórych sytuacjach dobrym rozwiązaniem będą również powietrzne pompy ciepła.
Analizując dostępne na rynku rozwiązania, trzeba odpowiednio dobrać je do swojej nieruchomości. A każdy dom przecież się od siebie różni. Nowe budynki powstają przy użyciu innych technologii niż te, które zostało wybudowane jeszcze kilkanaście lat temu. Wpływa to między innymi na utratę ciepła. Doradcy w zakresie doboru pomp biorą pod uwagę zatem wszystko, na przykład sposób ocieplenia budynku, samą konstrukcją nieruchomości, wybraną stolarkę okienną oraz drzwiową. Wszystkie te informacje wraz z powierzchnią domu, która ma być ogrzana, a także ilością mieszkańców, pozwalają wybrać najlepszą pompę ciepła.
Pompa ciepła samodzielnie czy z fachowcem?
Podsumowując, aby wybrać dobrą infrastrukturę, dzięki której w domu będzie odpowiednio ciepła bez ponoszenia nadmiarowych kosztów, najlepiej skontaktować się ze specjalistami. Podczas pierwszego spotkania być może nie uda się podjąć konkretnych decyzji, jednak na pewno otrzyma się wiele przydatnych wskazówek. Inwestycja w pompę ciepło to jedna z większych podczas budowy własnego domu, dlatego lepiej nie robić tego na szybko.