Wycena nieruchomości to czasem niezbędny koszt, który trzeba ponieść. Składają się na niego różne czynniki.

Po co dokonujemy wyceny nieruchomości
W wielu sytuacjach potrzeba określić dokładną wartość nieruchomości. Nie wystarczy zwykłe oszacowanie, należy dokonać analizy, na którą składa się wiele czynników. Takiej wyceny dokonuje rzeczoznawca, będący wykwalifikowanym specjalistą z tego zakresu. Szczególnym rodzajem wyceny jest operat szacunkowy. Jego sporządzenie określone jest przepisami prawa, a wykonanie go bez zachowania zgodności z procedurami może skutkować nawet jego nieważnością. Z uwagi na ten fakt, dokonanie wyceny warto zlecić profesjonaliście o dobrej renomie, nawet jeśli oznaczałoby to konieczność poniesienia wyższego kosztu. Wycena potrzebna jest zawsze wtedy, gdy interesuje nas wartość nieruchomości. Na przykład w czasie postępowania spadkowego, jeśli spadkobierców jest wielu i należy przeprowadzić należne spłaty, będziemy musieli poznać tę wartość. Innym, ważnym przypadkiem jest moment zaciągania kredytu hipotecznego. Bank na pewno złożenie operatu uczyni jednym z najistotniejszych warunków udzielenia kredytu. Warto tu jednak wspomnieć, że w z dużym prawdopodobieństwem, to bank zaangażuje swoich pracowników do sporządzenia dokumentu. Dlatego też, jeśli mamy jakikolwiek wątpliwości co do rzetelności dokonanej analizy, warto skorzystać z opinii innego rzeczoznawcy. Kiedy jeszcze potrzebna będzie wycena? Na pewno w przypadku podziału majątku podczas rozwodu czy jeśli sprzedajemy nieruchomość. Czasem też będziemy potrzebowali określić wartość nieruchomości na potrzeby ustalenia czynszu.

Samodzielna wycena nieruchomości
W przypadkach, gdy nie jest wymagane prawem sporządzenie przez rzeczoznawcę operatu, możemy samodzielnie wycenić nieruchomość. Zrobić to można za pomocą narzędzia dostępnego na stronie https://sonarhome.pl. Przybliżona wartość nieruchomości uzyskiwana jest w oparciu o czynniki obiektywne – lokalizację, metraż, usytuowanie na danym piętrze budynku, rok budowy czy inne aspekty – możliwość korzystania z windy czy miejsca postojowego. Dzięki temu, nie będziemy wyceniać nieruchomości kierując się naszym prywatnym do niej stosunkiem. Taka emocjonalna ocena może zawsze bowiem zafałszować analizę.

Czynniki, które składają się na koszt wyceny nieruchomości
Koszt wyceny nieruchomości będzie zależał od wielu kwestii. Ustali go rzeczoznawca. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wyceny dokonuje się w postępowaniu przed sądem – koszt wynika z przepisów prawa. Jeśli decydujemy się na zatrudnienie prywatnego rzeczoznawcy powinniśmy się liczyć z tym, że im bardziej skomplikowana sprawa, tym więcej on sobie policzy. Stopień skomplikowania analizy ma bezpośrednie przełożenie na to, jak wiele czynności wykonać musi rzeczoznawca. Koszt wyceny jest zazwyczaj wyższy w mniejszych miejscowościach, ponieważ konkurencja wśród rzeczoznawców jest znacznie mniejsza i mogą oni podyktować sobie wyższe ceny. Z drugiej strony, jeśli zatrudnimy kogoś z innej miejscowości, niż ta, w której położona jest nieruchomość, powinniśmy liczyć się z tym, że koszty dojazdu wygenerują dodatkowe kwoty za całą usługę.
Wycena nieruchomości może nas sporo kosztować, należy jednak pamiętać, że to analiza, której dokonujemy z ważnych powodów – więcej możemy stracić, nie znając dokładnej wartości.

Sprawdź również kompleksowy poradnik mieszkaniowy pod adresem: mieszkania.xyz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj