Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula) jest jedną z najpopularniejszych roślin owadożernych hodowanych w doniczkach. Dzięki swojemu niepowtarzalnemu wyglądowi, spektakularnemu zachowaniu i wysokiej skuteczności w zwalczaniu insektów, stanowi jeden z podstawowych wyborów amatorów roślin. Poniżej omówimy pokrótce specyfikę hodowli muchołówki i zasady jej pielęgnacji.

Muchołówka amerykańska – odmiany

Podobnie jak w przypadku wielu innych roślin, także i u muchołówki amerykańskiej zdołano uzyskać wiele odmian, różniących się od siebie wyglądem. Poza najbardziej „klasyczną” formą, w sprzedaży dostępne są takie warianty jak:

  • Red Dragon – o intensywnie czerwonych liściach
  • Royal Red – również zabarwiona na czerwono, lecz o ciemniejszym odcieniu
  • Alien – o krótkich, regularnych „zębach”
  • Angel Wings – posiadająca charakterystycznie wywinięte liście-pułapki
  • Fuzzy Teeth, której gęste i zachodzące na siebie „zęby” przypominają fiszbiny wieloryba
  • Green Piranha – o małych, gęstych „zębach”
  • Freaky Star, której „zęby” są trójkątne i formują charakterystyczne gwiazdy.

Poza wyżej wymienionymi istnieje wiele innych, mniej popularnych odmian, ciągle też powstają nowe.

Muchołówka amerykańska – cena

Ceny muchołówek amerykańskich wahają się od około 17 złotych w przypadku odmiany „klasycznej” do ponad 100 za niektóre formy barwne.

Muchołówka amerykańska – hodowla

Muchołówki amerykańskie należą do łatwiejszych w hodowli roślin owadożernych. Najbardziej odpowiednim podłożem dla niej jest kwaśna mieszanina torfu z piaskiem. Do podlewania rośliny używać należy wody destylowanej, przefiltrowanej lub przegotowanej. Ważne jest utrzymanie stałej wilgotności podłoża. Muchołówek nie należy nawozić.
Optymalne temperatury dla tych roślin to około 20-30 stopni Celsjusza. Ważne jest dobre nasłonecznienie – w cieplejsze miesiące muchołówki można z powodzeniem trzymać na dworze.

Warunki należy zmienić, gdy nadchodzi zima, muchołówka jest bowiem rośliną zimującą. Trzeba wtedy obniżyć jej temperaturę do około 10 stopni Celsjusza i nie podlewać przez minimum miesiąc.

Muchołówka amerykańska – pielęgnacja

Poza utrzymaniem odpowiednich warunków hodowlanych, muchołówka amerykańska nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj