Praca w ogrodzie może być łatwa i przyjemna, pod warunkiem, że odpowiednio się do niej przygotujemy. Niczym przyjemnym jest w końcu wybieranie ziemi spomiędzy palców i spod paznokci, a czasem nie można domyć rąk nawet przez kilka dni. A wystarczy tak niewiele, a mianowicie zaopatrzenie się w rękawiczki robocze. To samo tyczy się przemoczonych skarpet z powodu wyboru przemakających butów zamiast wodoszczelnych gumowców. Zatem jak należy przygotować się do pracy w ogrodzie?

Po pierwsze: zakup ziemi ogrodniczej

W zależności od tego czy nasz ogród ma już określony kształt czy dopiero go zakładamy potrzebny jest zakup odpowiedniej ilości ziemi ogrodniczej. Dlaczego to takie ważne? Nie zawsze ziemia, którą posiadamy w ogrodzie odpowiada roślinom, które mamy zamiar posadzić. Stąd przekopanie ziemi na głębokości sadzenia z ziemią ogrodniczą i kompostem ma ogromne znaczenie. Zanim jednak dojdziemy do właściwej pracy musimy wypielić ogród, czyli pozbyć się chwastów, albo mechanicznie albo za pomocą oprysków z użyciem naturalnych środków chwastobójczych bądź tych chemicznych. Jeśli planujesz założyć ogródek warzywny, to rzecz jasna nie możesz stosować tam Roundupu, gdyż twoje warzywa będą niejadalne. W tej sytuacji musisz zdać się na odchwaszczanie mechaniczne lub naturalne opryski. Zatem potrzebny Ci będzie jeszcze odpowiedni sprzęt do rozpylania środka chwastobójczego i raczej nie powinna być to butelka z atomizerem po chemii gospodarczej, a raczej taka, którą możemy zakupić w sklepie ogrodniczym, dziale ogrodniczym w sklepie budowlanym bądź kwiaciarni.

Po drugie: zaopatrzenie się w sadzonki

Musisz zaplanować co będziesz sadzić. Wtedy w tym samym czasie co ziemię, możesz zakupić sadzonki roślin. Wcześniej musisz przeczytać na temat tych, które możesz sadzić o danej porze roku. Może się bowiem okazać, że twoje plany będą musiały być zmodyfikowane ze względu na inny termin sadzenia roślin, które miały się pierwotnie znaleźć w Twoim ogrodzie. Zatem podstawowa wiedza jest tu niezbędna, choć zawsze możesz zdać się na fachową poradę w sklepie ogrodniczym.

Po trzecie: przygotowanie narzędzi do pracy

Ważnym elementem przygotowania do pracy w ogrodzie jest odpowiednie oczyszczenie narzędzi do pracy. Grabie muszą umożliwiać zanurzenie wszystkich zębów w ziemi, a szpadel musi być odpowiednio wyprofilowany oraz nie za ciężki, aby łatwo można było wykopać potrzebny dołek. Do tego mogą się przydać również grabie do liści, którymi łatwiej zbiera się ich większe ilości. Są idealne do pracy jesienią w ogrodzie. Ważne są także dmuchawy plecakowe lub ręczne, jeśli nie chcesz wszystkich zanieczyszczeń z alejki usuwać za pomocą miotły bądź zmiotki, co niewątpliwie jest dość syzyfową pracą. W przypadku tych, którzy dysponują już zaaranżowanym w części ogrodem konieczne będzie także przeprowadzenie koszenia trawnika. Dlatego dobra kosiarka jednym z niezbędnych narzędzi pracy. Kiedy już zasadzisz bulwy koszenie będzie niemożliwe aż do przekwitnięcia.

Po czwarte: odpowiedni ubiór zapewniający komfort pracy

Kiedy już mamy sadzonki, ziemię i przygotowane narzędzia, to konieczne przed przystąpieniem do pracy będzie przywdzianie odpowiedniego stroju. Z pewnością warto ubrać spodnie, niekoniecznie ogrodniczki, które wykonane są z wodoodpornego materiału o odpowiedniej gramaturze, dopasowanej do panujących warunków, a także wygodną koszulę roboczą. Dwa najważniejsze elementy stroju pozostawiamy na koniec. Pierwszym z nich są rękawice robocze. Powinny być wykonane z miękkiego, ale jednocześnie odpornego na uszkodzenia materiału. Można stosować również takie, które są odporne na przecinanie. Ważne by dłonie osłonięte były od kontaktu bezpośredniego z ziemią czy trawą. Nie chodzi nawet o samo zabrudzenia. Problemem mogą być także pojawiające się kleszcze na które trzeba uważać podczas pracy, a po niej dokładnie obejrzeć całe ciało, nawet jeśli było dobrze zakryte. Ważne jest także obuwie robocze, czyli gumowce. Trudno wyobrazić sobie lepsze buty do pracy w ogrodzie. Gumowce robocze powinny posiadać antypoślizgową podeszwę, chroniącą przed poślizgnięciem się na grząskiej ziemi. W związku z nierówną nawierzchnią ważna jest także ochrona kostki przed skręceniem. Warto stosować także dodatkowe zabezpieczenie w postaci podnoska i wkładki antyprzebiciowej. Wszak upadnięcie narzędzi na stopę może się zdarzyć podobnie jak przypadkowe nastąpienie na grabie leżące w wysokie trawie, dlatego gumowce robocze powinny odpowiednio chronić stopy.

Odpowiednie przygotowanie do pracy w ogródku wymaga zakupienia niezbędnej odzieży ochronnej, obuwia roboczego, a także narzędzi. Wszak trzeba sobie pomóc przy sadzeniu roślin i uczynić tę czynność jak najbardziej komfortową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj