Hydrożel jest stosowany do ogrodowej ziemi i ułatwia zatrzymywanie wilgoci. Jednym z najpopularniejszych hydrożeli ogrodowych jest TerraCottem. Jego stosowanie gwarantuje roślinom lepszy wzrost i stały dostęp do wilgoci. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat odżywki TerraCottem i dlaczego warto ją stosować. Zapraszamy serdecznie do lektury!

TerraCottem – co to jest?

TerraCottem jest bardzo skutecznym i dobrym nawozem oraz odżywką w jednym. Ten hydrożel ogrodniczy gwarantuje spore plony oraz rozrost roślin w sadach, ogrodach i na klombach. Jego zastosowanie zmniejsza konieczność częstego podlewania.

Odżywka TerraCottem jest mieszaniną materiału organicznego, hydro-absorbujących polimerów oraz skały wulkanicznej z dodatkiem stopniowo uwalniającymi się nawozami azotowymi. Jak to możliwe, że dzięki jej zastosowaniu możliwe jest zmniejszenie nawadniania o nawet 50%? Jest to możliwe w związku z tym, iż 100 gram TerraCottem absorbuje 4500 g wody z podłoża i minimum 90% wody zawartej w polimerach dostępne jest dla roślin.

TerraCottem jest stosowany, aby zwiększyć wilgotność oraz zdolność gleby do gospodarowania odżywczymi substancjami. Odżywka poprawia ukorzenienie roślin oraz ich zdolność do wzrostu w niesprzyjających warunkach klimatycznych.

Zastosowanie TerraCottem

Hydrożel ogrodniczy TerraCottem jest stosowany podczas sadzenia krzewów oraz drzew, kwiatów, ogrodów na dachu czy też trawników. Jest także bardzo dobro do stosowania w doniczkach, pojemnikach, koszach wiszących oraz skrzynkach balkonowych. Oprócz tego, TerraCottem bywa stosowany w rolnictwie. Stosuje się go podczas sadzenia albo przed wysiewem. Wystarczy go użyć tylko jeden raz.

Korzyści ze stosowania hydrożelu TerraCottem

Odżywka TerraCottem posiada wiele zalet. Zaliczamy do nich między innymi:

  • rozwój roślin na glebach zasolonych i zdegradowanych,
  • lepsze spulchnienie oraz napowietrzenie gleby,
  • szybszy oraz intensywniejszy rozwój systemu korzeniowego,
  • oszczędność wody do nawet 50%,
  • zwiększona zdolność podłoża do magazynowania wody,
  • zmniejszenie szoku w okresach przesadzania i suszy,
  • wydłużony o parę tygodni okres owocowania oraz kwitnienia roślin,
  • zwiększenie mikrobiologicznej aktywności w glebie.

Skład TerraCottem

Hydrożel ogrodniczy TerraCottem posiada następujący skład:

  • skała wulkaniczna: 49,75%,
  • mieszanina polimerów hydroabsorbcyjnych: 39,50%,
  • nawozy: 10,50% (azot: 5%, tlenek potasu rozpuszczony w wodzie: 5%, pięciotlenek fosforu rozpuszczony w kwasie mineralnym: 1%, mikroelementy B, Cu, Mn, Fe, Zn, Mo),
  • materiał organiczny: 0,25%.

Jak używać TerraCottem?

Najlepiej używać hydrożeli ogrodowych, takich jak TerraCottem, na glebach lekkich oraz mocno przepuszczalnych. Odpowiednio zastosowane sprawią, że częstotliwość nawadniania znacznie się zmniejszy. Jeżeli zaś chodzi o gleby ciężkie, stale wilgotne czy tereny podmokłe to tam nie warto ich stosować, gdyż nie dadzą żadnego efektu. Poza tym warto pamiętać o tym, aby nie stosować ich w uprawie roślin nie potrzebujących dużego nawadniania np. sukulentów czy kaktusów.

W trakcie mieszania TerraCottem z glebą należy pamiętać, aby umieszczać go na odpowiedniej głębokości, czyli na wysokości włośnikowego sytemu korzeniowego (nie więcej niż 20 cm wgłąb gleby). Należy pamiętać o tym, aby nie stosować odżywki na powierzchni gleby – nie przyniesie to żadnych efektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj